Owoce, warzywa i dzieci – 3 fakty

maliny, borówki i porzeczki
O tym, co może wpływać na spożywanie warzyw i owoców przez dzieci i młodzież pisałam już jakiś czas temu. Dzisiaj czas na dalszą część czyli kilka ciekawostek, które mogą Was zaskoczyć.

Dziewczynki zjadają więcej owoców i warzyw niż chłopcy

Ciekawostką jest, że dziewczynki chętniej i częściej niż chłopcy jedzą warzywa i owoce. Co więcej, zależność ta jest częściej obserwowana w Europie niż w Stanach Zjednoczonych.
Wytłumaczenie tych obserwacji przysparza naukowcom nieco trudności. Część z nich uważa, że nastoletnie dziewczynki o wiele bardziej niż chłopcy zwracają uwagę na dietę. Nastoletnie dziewczyny dbają o linię i przez to starają się spożywać więcej sałatek i koktajli owocowych.
Z drugiej strony pojawia się również hipoteza, że chłopcy najzwyczajniej w świecie nie zwracają uwagi na to, co jedzą, nie wskazują ziemniaków i sałaty jako warzyw, a bananów jako owoców i przez to wyniki wypełnianych przez nich ankiet są mało wiarygodne. Znając mojego męża… wierzę, że jest to możliwe!

Dzieci ze wsi jedzą mniej owoców i warzyw niż ich rówieśnicy z miasta

W czasach, gdy większość przydomowych ogródków porasta równo przystrzyżona trawa, a na niej wyrastają prywatne place zabaw i trampoliny, można się spodziewać, że dzieci mieszkające na wsi jedzą mniej warzyw i owoców niż jeszcze dekadę czy dwie temu. Jednak jak się okazuje, jedzą ich znacznie mniej niż dzieci mieszkające w miastach!
Wytłumaczeniem tej sytuacji może być fakt, że w miastach świadomość konsumentów w zakresie zdrowego trybu życia i zbilansowanej, urozmaiconej diety jest wyższa, a zatem i spożycie produktów bogatych w błonnik i witaminy jest większe.

Im dzieci są starsze, tym mniej owoców i warzyw spożywają

Oczywiście nie można tutaj generalizować, ale niestety dane naukowe pokazują, że im dzieci są starsze, tym częściej wybierają słodkie i słone przekąski zamiast tych świeżych. Niebagatelny wpływ mają tutaj koledzy oraz szkoła, a konkretnie oferowane w niej (nie)zdrowe stołówkowe menu.

Myślę, że wrzucenie dziecku ukradkiem do torby jabłka czy gruszki może odwrócić tą tendencję.

To jak? Wrzucamy jutro jabłko do torby sobie i dzieciom, a z rozpędu także i mężowi? ;)

Chcesz poznać więcej faktów na temat zachęcania dzieci do jedzenia warzyw i owoców? Klikaj w obrazek i czytaj dalej!

Londyn - gdzie pójść na dobre Shepherd's Pie-

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.