Mikołaj w Krakowie – co on tu robił?!

Święty Mikołaj był w tym roku wyjątkowo zabawny i sztuczny. Według Gaby był zabawny, bo w jego domku była fajna impreza i super zabawy. Zdaniem Matiego był sztuczny, bo jego broda była dziwna w dotyku,  jakby była zrobiona z worka foliowego. Nie to co broda Taty ;) Zdania Neli nie znamy, bo szybko się zmęczyła i opuściła mikołajkową imprezę jeszcze zanim pojawił się na niej Święty.

O jakiej imprezie mowa? O Mikołajkach w Grodzie Kraka!

Mikołajki w Grodzie Kraka to coroczna impreza charytatywna. Może w niej wziąć udział absolutnie każdy – rodzic, babcia, dziadek, wujek, ciocia, a nawet bloger ;) W tym roku zebrane pieniądze są przeznaczone na leczenie małej Zuzi Wiśniewskiej, podopiecznej Fundacji 3-4-Start. Zuzia ma problemy z samodzielnym poruszaniem się i wymaga stałej rehabilitacji. Od niedawna porozumiewa się z otoczeniem za pomocą specjalnego komunikatora. Historię tej małej bohaterki poznacie tutaj.

Zbiórkę na rzecz Zuzi możecie wesprzeć wpłacając dowolne datki na konto fundacji lub biorąc udział w aukcji charytatywnej na allegro. Oto link i inne potrzebne informacje:

Numer konta Fundacji: 84 1020 2892 0000 5102 0619 7000, tytuł do przelewu “Dla Zuzi- MIKOŁAJKI W GRODZIE KRAKA”

Licytacje na Allegro Charytatywnie

Mikołajki w Grodzie Kraka – gdzie i kiedy?

Mikołajki w Grodzie Kraka odbywają się zawsze na początku grudnia. W tym roku uczestniczyliśmy w ich IV edycji, która miała miejsce trattorii Kto wypuścił skowronka? 8 grudnia.

Kto wypuścił skowronka? to miejsce, o którym słyszał chyba każdy rodzic z Krakowa. Jeśli w rozmowie pada pytanie, dokąd można pójść z dziećmi na obiad, zawsze znajdzie się ktoś, kto poleci to miejsce. I słusznie.

Rodzinne sale na kilka stolików, kąciki zabaw dla dzieci, mnóstwo zabawek i menu przygotowane z myślą o najmłodszych to główne atrakcje dla dzieci. Dla rodziców niemowlaków przygotowano z kolei udogodnienia takie jak krzesełka do karmienia niemowląt, pokój dla mamy i maluszka z przewijakiem oraz wygodnym fotelem do karmienia, a nawet bezpłatne pieluszki w różnych rozmiarach i nawilżane chusteczki.

Takie podejście do małego klienta zostało dostrzeżone i wyróżnione certyfikatem OkiemMamy.

Mikołajki w Grodzie Kraka – impreza otwarta dla każdego

Mikołajki w Grodzie Kraka są z roku na rok coraz większą imprezą, której reklamy pojawiają się w prasie, radiu i internecie. Może przyjść na nią każdy, kto chce wesprzeć zbiórkę pieniędzy Fundacji 3-4Start.

Na Mikołajki w Grodzie Kraka nie ma biletów wstępu. Nawet jeśli nie uda się Wam zarezerwować w restauracji wolnego stolika, to i tak warto przyjść na spotkanie ze św. Mikołajem i wziąć udział w przygotowanych atrakcjach oraz konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania w nich były np. sesje zdjęciowe od 2fotografki.pl, upominki od Lunch Much, gry rodzine Pytaki, vouchery do Krakowskiej Jaskini Solnej czy upominki od term Chochołowskich.

Oto niektóre atrakcje dla dzieci i dorosłych, w których uczestniczyliśmy podczas Mikołajek w Grodzie Kraka. Pełną listę atrakcji i partnerów imprezy znajdziecie na końcu wpisu.

Warsztaty chemiczne ChemicAl World

Gaba spędziła tam tyle czasu, że ledwo zdążyła na spotkanie z Mikołajem. Coś mi mówi, że zamiłowanie do przelewania i miareczkowania ma po mamusi ;)

mikolajki-grodzie-kraka-chemical-world

mikolajki-grodzie-kraka-tygrysiaki-eksperymenty

zabawy-chemiczne-mikolajki-grodzie-kraka

Warsztaty malowania piaskiem Alexander Toys

mikolajki-grodzie-kraka-atrakcje-dla-dzieci

mikolajki-grodzie-kraka-rysowanie-piaskiem

Układanie mozaik dla najmłodszych (również marki Alexander)

mikolajki-grodzie-kraka-mozaiki-dziewczynka

Warsztaty Robotyki z klockami Lego ROBOTOWO i Plac Rozwoju – zajęcia przygotowane z myślą o małych i dużych

mikolajki-grodzie-kraka-kacik-roboty

Kącik czytelniczy dla najmłodszych Albi Polska 

Albi to wydawca gier planszowych oraz serii Czytaj z Albikiem – książek z mówiącym piórem. Dziecko dotykając specjalnym białym piórem wyznaczonych miejsc na stronie książeczki uruchamia nagranie (dźwięki, ciekawostki, zagadki). Seria zawiera różne książeczki tematyczne przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jak widać, czytanie z Albikiem jest dziecinnie proste i nawet dwulatki sobie z tym radzą.

mikolajki-grodzie-kraka-czytaj-albikiem

Gry Brain Box marki Albi

Popatrzcie na te miny świadczące o naprawdę świetnej zabawie. Koniecznie muszę je poznać!

mikolajki-grodzie-kraka-dora-zabawa

mikolajki-grodzie-kraka-atrakcje

Stoisko dla rodziców i dzieci Wydawnictwa Tuli Mama Tuli Tata

Na stoisku można było kupić książki z serii Lama Lenka. Autorką tych książeczek jest Patrycja Filak – mama i psycholog. Dla dzieci pisze książki o emocjach i radzeniu sobie z nimi. Rodzicom zaś doradza jak pomóc dziecku w trudnych sytuacjach i jakie rozwiązania zgodne z potrzebami dziecka możemy zastosować. Przy okazji rozmowy można było więc zdobyć nie tylko cenną radę, ale też imienną dedykację do książki.

Profesjonalne świąteczne sesje fotograficzne – Katarzyna Szołdrowska Fotografia

mikolajki-grodzie-kraka-sesje-swiateczne

 

Część zamknięta dla blogerek – wykłady i inspirujące rozmowy

W czasie, kiedy mój mąż usiłował nie zgubić żadnego z naszych rozbrykanych dzieci, które szalały korzystając z przygotowanych atrakcji, ja większość czasu spędziłam w strefie przygotowanej dla blogerów. To właśnie tam spędziłam większą część popołudnia, słuchając przygotowanych dla nas prelekcji. Strefa zamknięta została wydzielona w tak dyskretny sposób, że większość uczestników nie ma nawet pojęcia o jej istnieniu. Nikt więc nie czuł się lepszy ani gorszy i wszyscy razem świetnie się bawili. Jedynie niektóre mamy pojawiały się i znikały ;)

mikolajki-grodzie-kraka-warsztaty-pschologiczne

To było naprawdę inspirujące popołudnie. Nie chcąc przeoczyć niczego, opowiem Wam co najbardziej zapadło mi w pamięć utrzymując chronologiczny porządek warsztatów.

Edukacja finansowa dla młodych – wykład Jana Walaszka z Agencji Prudential

Myślicie, że o finanse i ubezpieczenia to trudny i nudny temat, który nie interesuje ani dużych, ani małych? Taaak… ja też tak myślałam. Zdradzę Wam w sekrecie, że już nawet zaczynałam dyskretnie ziewać, gdy pojawił się on – Jan Walaszek.

mikolajki-grodzie-kraka-prudential-jan-walaszek-prelekcja

Prywatnie: ojciec trójki dzieci, z czwartym w drodze (Wow! Jedziemy prawie na tym samym wózku!).

Zawodowo: człowiek, który zajmuje się ubezpieczeniami jak mało który agent, bo zachęca ludzi do wnikliwego czytania i porównywania warunków ubezpieczenia.

Cechy charakterystyczne: edukuje. Nie wciska niczego, nie sprzedaje, nie mami nas wizją gigantycznego odszkodowania czy zrobienia inwestycji życia. Przestrzega przed pochopną decyzją i bezmyślnym podpisaniem polisy bez jej dokładnego przeczytania i pełnej świadomości na co tak naprawdę się godzimy.

Opieka Grupa Veritas – firma zawodowo i charytatywnie pomagająca innym

Opieka Grupa Veritas to agencja pośrednicząca w znalezieniu legalnej pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech. Powodem pojawienia się jej na Mikołajkach w Grodzie Kraka była działalność charytatywna, w którą firma się chętnie angażuje.

mikolajki-grodzie-kraka-veritas-prelekcja

Veritas wspiera lokalnych sportowców, Szlachetną Paczkę, Wrocławskie Centrum Seniora oraz Fundację 3-4-Start, której pomogła zorganizować aukcję charytatywną dla małej Zuzi. Aukcja ta była ukoronowaniem Pikniku Charytatywnego we Wrocławiu zorganizowanego we wrześniu na rzecz Zuzi. Mikołajki były więc kolejnym wspólnym eventem Veritas i Fundacji 3-4-Start, który zorganizowano z myślą o małej Zuzi. Fajnie, że aktywność charytatywna jest już na stałe wpisana w działalność tej firmy.

Warsztaty z Amadeuszem Ley – psychologiem i współwłaścicielem wydawnictwa TuliMama TuliTata

Warsztaty z Amadeuszem były budujące i inspirujące. Przypomniał nam etapy rozwoju i ich wpływ na zachowanie dziecka. Takie spojrzenie z boku, na chłodno pomogło nam uświadomić sobie, że to co rodzice i otoczenie biorą za złe zachowanie jest często całkowicie normalnym i prawidłowym etapem w dorastaniu dzieci.

Weźmy na przykład dzieci w wieku naszej Neli czyli niespełna dwulatki. Kiedy u dziecka w tym wieku pojawia się potrzeba odrębności i kontroli nad światem, zaczyna się bardzo problematyczne z naszego punktu widzenia zachowanie: rzucanie przedmiotami, gryzienie i krzyk. Apogeum tego zachowania pojawia się w wieku około 18-24 miesięcy i nazywamy je buntem dwulatka. Tak naprawdę nie jest to jednak żaden bunt, a jedynie okazywanie chęci samodzielności i wpływania na otoczenie w bardzo zawoalowany sposób. Jak sobie z tym radzić? Ze spokojem stawiając dziecku granice i okazując zrozumienie.

mikolajki-grodzie-kraka-warsztaty-amadeusz-ley

Kiedy Amadeusz Ley mówił o frustracji dwulatka przypomniałam sobie to, co udało mi się wyprzeć z pamięci. Jeszcze chwila i znowu się zacznie to zupełnie normalne: „Anielko, dzieci nie służą do gryzienia”.

Wyniosłam z tych warsztatów to przekonanie, że moje podejście do wychowania dzieci jest dobre. Bycie dobrym rodzicem nie oznacza podporządkowania się dziecku, musimy stawiać jasne i wyraźne granice. Równocześnie jednak nie powinniśmy karać dziecka, kiedy nas nie słucha. Zamiast się złościć i popadać w konflikt, powinniśmy wsłuchać się w sygnały, które nam wysyła.

Dlaczego wychowuję dziecko na mięczaka?

Przełomowym momentem tych warsztatów okazała się dla mnie dyskusja na temat wyboru pomiędzy tradycyjnym wychowywaniem do bezwzględnego posłuszeństwa a reagowaniem na jego problemy i potrzeby (przez złośliwych określane jako wychowywanie na mięczaka).

Wiele osób posyła dzieci do przedszkola i szkoły Montessori albo waldorfskiej. Niektórzy z kolei (tak jak my) w obliczu problemów decydują się na zmianę i choć pozostają wierni tradycyjnej szkole, to jednak przenoszą dziecko do innej placówki, w której panuje lepsza atmosfera. Czy są to słuszne decyzje? Jak te dzieci, nienawykłe do rządów surowej ręki, poradzą sobie w dorosłym świecie? Czy będą umiały podporządkować się szefowi?

Przy tym pytaniu wielu rodziców traci rezon i nie wie co powiedzieć. Ja sama również nie umiałam w jasny i pewny siebie sposób na nie odpowiedzieć.

Tymczasem Amadeusz podsunął mi genialną myśl, której nie umiałam zwerbalizować, choć krążyła ona po mojej głowie od dawna. Powiedział, że wychowane z poszanowaniem własnej godności dziecko powinno umieć się wymiksować z takiej sytuacji. Powiedzieć: dziękuję, ja w to nie wchodzę. Dorosły człowiek, który nie ma wyuczonego bycia ofiarą i godzenia się na złe dla niego rzeczy, nie da nikomu pozwolenia na krzywdzenie go. I nie pozwoli krzywdzić innych.

Warsztaty psychologiczne z Amadeuszem tak bardzo mi się spodobały, że jeśli kiedyś będzie organizował podobne spotkanie dla rodziców, to z chęcią wezmę z nim udział.

Mama jak malowana

W trakcie naszego małego blogerskiego spotkania można było też zasięgnąć porady specjalistki od makijażu – Kasi Słomki z Muskatie. Jej mini stoisko kosmetyczne znajdowało się w kąciku naszej strefy zamkniętej, co dawało uczucie prywatności i sprzyjało rozmowom. Niekoniecznie na temat makijażu ;)

mikolajki-grodzie-kraka-muskatie-makijaz

Święty Mikołaj – gwiazda wieczoru!

Mikołajki bez świętego Mikołaja to jak wesele bez pary młodej. Tego gościa po prostu nie mogło zabraknąć na tej imprezie! Długo wyczekiwany Mikołaj pojawił się wraz z panią Mikołajową i wspólnie zorganizowali dzieciom wspaniałą zabawę. Św. Mikołaj to nie tylko dostawca paczek. To przede wszystkim wielki przyjaciel dzieci, co animatorzy z  MyDay.pl udowodnili w 100%.

Jeśli szukacie zaangażowanych animatorów, którzy błyskawicznie łapią dobry kontakt z dziećmi, to uderzajcie do MyDay.pl – śluby•urodziny•eventy.

mikolajki-grodzie-kraka-zabawa-z-mikolajem

mikolajki-grodzie-kraka-zabawy-z-mikolajowa

mikolajki-grodzie-kraka-spotkanie-z-mikolajem-dla-wszystkich

Kilka słów o prezentach od św. Mikołaja

Uczestnicy części otwartej imprezy mogli prosić św. Mikołaja o wręczenie dzieciom wniesionych ukradkiem prezentów, które sami przygotowali. Każde dziecko dostało więc to, o co prosiło w liście.

W tym miejscu pozwolę sobie na małą dygresję.

Kiedy byłam dzieckiem mikołajkowe paczki odbierało się osobiście od św. Mikołaja w salce katechetycznej przy naszym kościele. Do dzisiaj pamiętam emocje, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Choć św. Mikołaj pojawiał się co roku w przedszkolu czy szkole, to spotkanie na salkach, gdzie każde dziecko dostawało inny prezent przygotowany specjalnie dla niego, miało zupełnie inny wymiar.

Jeśli tylko macie możliwość podrzucenia własnej paczki na spotkanie ze św. Mikołajem, to skorzystajcie z niej. Dziecko poczuje się wtedy wyjątkowo potraktowane i z pewnością to zapamięta.

Mikołaj pozwalał dzieciom siadać na kolanach i dotykać brody, a dzieciaki bardzo chętnie z tego korzystały podczas odbierania prezentów. Wszystkie poza naszą Gabą, która od urodzenia boi i się włochatych przedmiotów, co też doskonale widać na zdjęciu.

Św. Mikołaj pamiętał również o Zuzi, na której leczenie zbierane były pieniądze, i przygotował dla niej paczkę z lalką Kate4Kids. To wyjątkowa, ręcznie szyta lalka stworzona przez polską projektantkę Katarzynę Skorupę. Lala nie ma ust, dzięki czemu to dziecko w swojej wyobraźni musi nadać jej minę odpowiadającą jej emocjom. Zabawka ta wspiera rozwój dziecka na wielu płaszczyznach rozwijając umiejętności komunikacyjne i wrażliwość, co zapewne wspomoże także rehabilitację Zuzi.

O paczki Mikołajkowe dla Tygrysiaków zatroszczyły się marki Alexander (gry planszowe i puzzle) oraz Klocki Blocki, za co im serdecznie dziękujemy.

Mikołajki w Grodzie Kraka – kto za tym wszystkim stoi?

mikolajki-grodzie-kraka-organizatorki

Od początku istnienia Mikołajek główną organizatorką akcji jest Klaudia Czapkiewicz-Ziółek (kiedyś miała bloga NiezleZiolkoBlog.pl). Klaudia jest v-ce prezesem Fundacji 3-4-Start, za pośrednictwem której zbierane są pieniądze dla dzieci.

Drugą organizatorką Mikołajek jest Agnieszka Słomka z bloga mylifestyle.com.pl. Agnieszka jest ambasadorką Fundacji 3-4-Start. Aga razem z Klaudią czuwała nad organizacją oraz przebiegiem imprezy.

Dzięki, dziewczyny! Zorganizowałyście wspaniałą imprezę, którą wspominamy z radością.

Oprócz tych dwóch dziewczyn, w organizację przedsięwzięcia zaangażowani są wolontariusze Fundacji 3-4-Start. Choć pozostają dla nas anonimowi, to wykonali oni kawał dobrej roboty zabawiając dzieci podczas Mikołajek.

Mamo, czy św. Mikołaj mieszka w Krakowie?

Mikołajki w Grodzie Kraka były tak udane, że Tygrysiaki licząc na powtórkę, zaciągnęły nas w poniedziałek do restauracji Kto wypuścił Skowronka?. No cóż… trochę byli zdziwieni, że św. Mikołaj tam nie mieszka przez cały rok, restauracja jest restauracją (a nie chatką Mikołaja) i nie ma na co dzień tych wszystkich wybuchowych atrakcji, które były w sobotę…

Na nasze szczęście pizza była tak samo dobra jak wtedy ;)

pizza-kto-wypuscil-skowronka

mikolajki-grodzie-kraka-plakat

Partnerzy licytacji:

 Alexander Toys | Tania Książka | Robotowo |  Plac Rozwoju – zajęcia dla małych i dużych | Heart Made 4 Kids | Wydawnictwo OficynkaMedia Rodzina | Muskatie | Pytaki | Czytaj z Albikiem | Klocki Blocki | Krakowska Jaskinia Solna | Mixit | Wydawnictwo BabarybaWydawnictwo Epideixis | Go Kidz Park Rozrywki | Go Jump Kraków | Evokaii | Lunch Munch| Moi Dziadkowie | Mommy Planner | Chochołowskie Termy | Decodada | Bobole

Partnerzy paczek mikołajkowych:

 Prudential Agencja Jan Walaszek | Moi Dziadkowie | Mixit | Lunch Munch | Bielenda | Oillan | Lisap Milano Polska | Bispol | Pytaki | Albi PolskaEquilibra | Media RodzinaAlexander Toys | Klocki Blocki | Media Service Zawada | Chochołowskie Termy | Marta Krajewska (Wilcza Dolina) | Edipresse Książki | Oficyna| CukrówkaWydawnictwo Epideixis | Chocolissmimo | Grupa Opieka Veritas | Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne dla dzieci

Organizatorzy:

NiezleZiolkoBlog.pl | MyLifestyle.com.pl

Miejsce:

KtoWypuscilSkowronka.pl

Partnerzy wydarzenia: 

Fundacja 3-4-Start | Słodka Kraina Czarów | Kate4Kids | Albi Polska | Robotowo |  Chemical World | My DayAlexander Toys | Wydawnictwo Tuli Mama Tuli Tata| Rysunki Anny L | Katarzyna Szołdrowska Fotografia |Krystyna Sudoł Fotografia | Kocham Zapinam | 2fotografkiPlac Rozwoju – zajęcia dla małych i dużych

Prelekcje:

Jan Walaszek – Prudential Agencja Jan Walaszek | Opieka Grupa Veritas | Amadeusz Ley | Muskatie

Patronat medialny: 

Prezydent Miasta Krakowa | TVP3 Kraków | Rodzinny Kraków | Portal Rodzinny BabyGo | Tatento.pl – bo dzieci zmieniają świat | OFFSET magazyn | Radio Pogoda | Radio Eska |

Numer konta Fundacji: 84 1020 2892 0000 5102 0619 7000, tytuł do przelewu “Dla Zuzi- MIKOŁAJKI W GRODZIE KRAKA”

Licytacje na Allegro Charytatywnie: TUTAJ

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.