4 filary wychowania dziecka

wychowanie-dziecka

Rodzimy się bez instrukcji obsługi i również bez niej zostajemy rodzicami.

Każdego dnia podejmujemy się zadania wychowania naszych dzieci, błądząc na oślep. W dżungli porad ekspertów, krewnych i znajomych, szukamy prostego przepisu na wychowawczy sukces. Ale czym właściwie jest wychowanie?

Wychowanie dziecka jest jak… robienie jajecznicy

Na początku mamy jajko – płynną masę ukrytą w skorupce, którą wydobywamy na zewnątrz i smażymy. Sposobów na usmażenie jajek jest jednak wiele. Tak wiele, że nawet zrobienie tej najprostszej, na maśle z odrobiną soli, może być przedmiotem zażartej dyskusji.

Bierzemy do ręki patelnię i zaczynają się pytania:

Czy jajka należy wymieszać przed wlaniem na patelnię?
Ile masła należy dodać?
Kiedy posolić?
Na jakim ogniu smażyć?
Jak bardzo ściąć jajka?
Czy kromki chleba należy posmarować masłem?
I wreszcie: czego użyjemy do jedzenia – łyżeczki czy widelca?

Nie ma na nie jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych zwyczajów i upodobań.

Nie ma jednego przepisu. Co więcej, nawet ten sam przepis, odtworzony z największą skrupulatnością, nie zapewni nam tego samego efektu. Wystarczy zmienić kucharza, a jajecznica wyjdzie nam zupełnie inna.

Podobnie jest z wychowaniem dziecka.

Tutaj powtarzalność jest jeszcze mniejsza, a trzymanie się przepisu jeszcze trudniejsze. Szczególnie, gdy Twoim zadaniem jest usmażenie jajecznicy na kilku patelniach równocześnie, a jajka wcale nie chcą się dać usmażyć i zachowują się jakby były mądrzejsze od kury. A już z pewnością od kucharza… ;)

uśmiechniete-dziecko-wychowanie

4 filary wychowania dziecka

Podejście do wychowania dzieci zmienia się co pokolenie, ale 4 rzeczy pozostają w zasadzie niezmienne.

1. WYchowanie jak WYkształcenie

Znany i ceniony ekspert od wychowania dzieci, Jesper Juul napisał, że kiedy rodziców dopada niemoc i poczucie braku wpływu na zachowanie dziecka, skupiają się na jego wykształceniu. Moim zdaniem edukacja dziecka staje się obiektem zainteresowań rodziców dużo wcześniej – już na etapie słuchania Mozarta i łykania kwasów omega-3 w ciąży dla lepszego rozwoju mózgu.

O naszym tygrysiakowym podejściu do wykształcenia i edukacji przeczytacie w dziale Edukacja domowa.

2. wyCHOwanie jak CHOdź za mną

Podążanie za autorytetem i posłuszeństwo długo były nieodłącznym elementem wychowania dziecka. Od niedawna są jednak na cenzurowanym.

Skoro kary nie działają, to jak nakłonić dziecko do współpracy? Relacją.

Relacja rodzica z dzieckiem oparta jest na miłości, stąd nasze hasło przewodnie: Wychowanie przez Kochanie. Więcej o tym, jak je rozumiemy, przeczytasz w artykule => Wychowanie przez KOCHANIE

Autorytet zdobywamy budując dobrą relację. Żeby zbudować silną więź ze swoim dzieckiem, nie musisz znać żadnych zasad wychowania. Wystarczy, że będziesz je kochać i szanować, bo dzieci uczą się przez naśladowanie zachowań dorosłych.

Wychowywanie dziecka nie polega na kontrolowaniu ani nadzorowaniu. Rodzic to lider – ktoś, kto porywa za sobą innych. Pokazuje, zachęca, inspiruje. Daje przykład. Dba o bezpieczeństwo i motywuje do celu.

Lider jest kimś, kto uważa się za odpowiedzialnego za znajdowanie potencjału w ludziach i procesach. Nie kimś, kto ma gotowe rozwiązania w każdej sytuacji, nie kimś, kto wie i umie wszystko najlepiej, nie kimś, kto nie da się nigdy zaskoczyć – tylko kimś, kto potrafi odkryć potencjał w trudnościach.

To cytat z poradnika Małgorzaty Musiał Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny.

Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny – recenzja książki

3. wychoWAnie dziecka jak WArtości, które są ważne dla naszej rodziny

Każda rodzina ma inny system wartości. Dla jednych ważna jest wiara, dla innych dyscyplina, prawdomówność albo pracowitość.
Dla nas najważniejsze są niezależność, wzajemne wsparcie, akceptacja i dobra relacja.

Wartości, które są dla nas ważne, przekazujemy dzieciom wychowując je każdego dnia. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie modelu, jakim są dla nich rodzice. Dlatego właśnie mówienie o wartościach i wymaganie ich od dziecka, nie poparte codziennym życiem według nich, nie pomoże nam przekazać naszych wartości dziecku.

4. wychowaNIE jak sztuka mówienia NIE i przyjmowania odmowy

Umiejętność wyrażania swojego zdania i wyznaczania granic w relacjach z innymi są ważnymi elementami wychowania. Jednak równie ważna jest umiejętność przyjmowania odmowy. Słynny bunt dwulatka to dopiero początek jej nauki, a później przecież wcale nie jest o wiele łatwiej. W moim domu bardzo pomocna w odmawianiu i akceptowaniu „nie” okazała się komunikacja bez przemocy – dlatego zachęcam Cię do zapoznania z NVC.

10 zasad wychowania dziecka w duchu NVC

Trzymanie się kurczowo zasad jednego nurtu wychowania jest bez sensu.

Jedyna zasada, jakiej warto się trzymać, to:

#WychowaniePrzezKochanie czyli kierowanie się miłością do swojego dziecka.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.