Stripowanie to specjalny sposób prania pieluszek, który przeprowadza się, żeby dokładnie oczyścić wkłady chłonne i otulacze z wszelkich resztek brudu – moczu, kupek i pozostałości środków piorących.
Spis treści
Stripowanie pieluch – co to oznacza?
Strip washing to z angielskiego wielogodzinne namaczanie prania w środku piorącym, żeby tkaniny puściły cały brud. W internecie możecie znaleźć filmy, na których stripowane są pościele, obrusy i mocno zabrudzone ubrania. Ten babciny sposób dopierania znacie pewnie z własnego domu, np. moja mama stripuje ścierki kuchenne (choć nigdy tego tak nie nazywa).
Strip tłumaczy się na polski jako usuwanie złogów z włókien materiału, ale do mnie bardziej przemawia tłumaczenie, że jest to zdzieranie resztek brudu. Również tego, którego nie widać gołym okiem.
Kiedy stripować pieluszki?
Pranie, jakiemu poddajemy pieluszki na co dzień, może pozostawiać na tkaninach resztki moczu, kału albo środka piorącego. Wszystko to po jakimś czasie może zacząć brzydko pachnieć. Aby temu zapobiec, stripowanie przeprowadza się co miesiąc albo dwa na intensywnie używanych pieluchach.
Ale nie tylko. Oto pozostałe sytuacje, w których warto przeprowadzić strip:
- Świeżo kupione używane pieluszki (lub stare pieluszki po starszym dziecku)
- Dziecko ząbkuje (mocz w czasie ząbkowania może mieć ostrzejszy zapach)
- Po infekcji w moczu, biegunce
- Pieluszki gorzej chłoną
- Pieluszki brzydko pachną (uprane lub krótko po zasikaniu)
Jak przeprowadzić strip pieluszek wielorazowych?
1. Rozdzielanie
Pieluszki rozkładamy na czynniki pierwsze – osobno wkłady chłonne (i ewentualnie formowanki), a osobnie elementy z PUL (otulacze, AiO, kieszonki).
2. Kwaskowanie wkładów chłonnych i formowanek
A. Wkłady chłonne (i ewentualnie formowanki) namaczamy całą noc /co najmniej 6-8 godzin w gorącej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Dodajemy pół szklanki kwasku na 5 litrów wody.
Namaczanie formowanek w kwasku cytrynowym jest trochę ryzykowne, bo kwasek uszkadza gumki. Jeśli zrobisz to raz, to pewnie nic się nie stanie. Po kilku(nastu) stripach, gumki mogą potrzebować jednak wymiany.
B. Wkłady chłonne (to co było moczone w kwasku) płukamy w pralce. Wirujemy na 800 o/min.
<<Od tego momentu postępujemy tak samo z otulaczami i wkładami (formowankami)>>
3. Otulacze PUL, All-in-One, kieszonki i wkłady chłonne oraz formowanki wkładamy na całą noc (min. 6-8 godzin) w gorącej wodzie (max. 60 stopni) z hojnym dodatkiem środka odkażającego (np. Nappy fresh albo jakiś inny tlenowy wybielacz tkanin). Elementów wykonanych z PUL nie moczymy w kwasku, żeby nie uszkodzić materiału.
4. Pranie
Dokładamy do pralki otulacze i pieluszki z PULem. Puszczamy całość na długi program do prania bawełny na 40-60 stopni (zależnie od tego czy mamy bardziej lub miej wytrzymały PUL) UWAGA: Pierzemy bez żadnych detergentów.
5. Dodatkowe płukanie
Jeśli pod koniec prania widzicie pianę w bębnie pralki, to włączamy dodatkowe płukanie. I tak aż do całkowitego zniknięcia piany.
6. Suszenie pieluszek
Czyste, pozbawione złogów brudu pieluszki suszymy tradycyjnie rozwieszone. Wkłady chłonne możecie oczywiście wysuszyć w suszarce bębnowej.
Odtłuszczanie pieluszek wielorazowych
Strip poprawia chłonność pieluszek i usuwa nieprzyjemne zapachy, ale ich nie odtłuszcza. Jeśli smarujesz dziecku pupę kremem, maścią albo oliwką, to mogło dojść do zatłuszczenia wkładu lub wewnętrznej warstwy kieszonki (tej najbliżej skóry).
Polej wodą materiał, który podejrzewasz, że mógł się zatłuścić i zobacz co się stanie. Jeśli woda spływa jak po kaczce, to masz do czynienia z zatłuszczeniem.
Namocz pieluszkę w ciepłej wodzie z płynem do naczyń (bez balsamu pielęgnującego dłonie!) i wypierz. Powinno pomóc.
… i gotowe!
To już wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym okropnym stripie, którym straszy się po nocach rodziców korzystających z pieluch wielorazowych. Myślę jednak, że po przeczytaniu tej instrukcji akurat Ty już się go nie boisz.
Dokładne pranie pieluszek z odtłuszczaniem i stripowaniem wymaga nieco czasu i zachodu, ale warto zadać sobie ten trud, żeby cieszyć się czystymi, pachnącymi pieluszkami.
Przepraszamy.
Jak możemy poprawić artykuł?
Dziękujemy za przesłanie opinii.