Chciałabyś używać pieluch wielorazowych, ale przeraża Cię ich pranie? Obawiasz się, że będzie z tym za dużo roboty? Dobrze trafiłaś – oto artykuł, w którym dzielę się całą moją wiedzą i doświadczeniem w praniu i suszeniu wielorazowych pieluszek.
Zacznijmy od tego, co się dzieje po zabrudzeniu pieluszki wielorazowej, czyli od tego gdzie je trzymać do czasu prania.
Przechowywanie zużytych pieluch
Najłatwiej byłoby wrzucić zużyte pieluchy wielorazowe do kosza na pranie i o nich zapomnieć. Niestety, zapomnieć się nie da, bo pieluchy zaczną prędzej czy później przypomną nam o sobie zapachem. Rodzice używający wielorazówek mają na szczęście różne sposoby radzenia sobie z tym nieprzyjemnym problemem.
Przechowywanie na sucho
- Szczelnie zamykane wiadro z przykrywką
Jeśli pojemnik będzie odpowiednio szczelny, to żaden zapach nie wydostanie się z niego na zewnętrz. Ważne, żeby stał w chłodnym miejscu. Zniewalający smród amoniaku dopadnie jednak każdego, kto odważy się otworzyć wiadro w celu dołożenia kolejnej pieluszki albo wyjęcia wszystkiego do prania. - Kosz na śmieci z ruchomą pokrywą
Ruchoma pokrywa jest niesamowicie wygodna przy wrzucaniu nowych pieluch, a przy okazji zapewnia cyrkulację powietrza. W ciepłe dni pieluszkowy aromat unosi się bezpośrednio nad pojemnikiem, ale raczej nie jest wyczuwalny w całym pomieszczeniu. Otwarcie pojemnika nie przywodzi na myśl ataku broni biologicznej. - Miska bez przykrycia
Wersja dla odważnych. Albo tych, którzy mają uszkodzone receptory węchu. Nie polecam. - Worek PUL
Duży, ściągany worek z paroprzepuszczalnego materiału PUL fajnie sprawdza się poza domem. Osoby, które używają go również w domu chwalą sobie to, że nie muszą przed praniem wyciągać z niego pieluch, bo po prostu poluzowują zapięcie i wrzucają wszystko do pralki. Zakładam, że piorą wszystko w 40 stopniach z dodatkiem odkażacza albo mają worek z wytrzymałego PULu, który można prać w 60 stopniach.
Przechowywanie na mokro
Namaczanie brudnych pieluch wielorazowych w wodzie to metoda, którą wybrałam na początku. Instynktownie uznałam ją za najbardziej higieniczną, ale w praktyce okazała się dość uciążliwa. I to dosłownie, bo przeniesienie pełnego wiadra albo miski pieluch zamoczonych w wodzie wymagało sporego wysiłku fizycznego.
Pieluszki można przechowywać na mokro z dodatkiem:
1. Proszku (jeśli komuś nie szkoda proszku do namaczania)
2. Sody oczyszczonej (wybiela, ale osłabia włókna tkanin)
3. Olejku eterycznego (jego stężenie jest za małe, żeby działał antybakteryjnie, ale ładniej pachnie)
Czy trzeba płukać osobno każdą pieluszkę przed schowaniem do pojemnika?
Trzymanie brudnych pieluch w pojemniku z wodą bez dokładnego przepłukania pieluszki grozi przygotowaniem potrawki pieluszkowo-siuśkowo-kupkowej o dość wątpliwym aromacie. W naszym domu specjalistą w przygotowywaniu jej jest mój mąż, który co jakiś czas, z lenistwa, dorzucał mi do wiadra niewypłukaną pieluszkę.
Jeśli przechowujesz pieluszki na sucho, to wstępne przepłukanie ich znacznie ograniczy nieprzyjemny zapach.
Przeciwnicy przepłukiwania pieluszek przed schowaniem ich do pojemnika na brudy zwracają uwagę na to, że takie płukanie zużywa o wiele więcej wody niż zbiorcze płukanie ich w pralce przed praniem.
Jak wyprać pieluchę wielorazową z kupy?
Mleczna kupa
Mleczne kupy najlepiej jest wypłukać pod bieżącą wodą, a plamy zaprać mydłem galasowym (tym można!). Żółte plamy po mlecznych kupkach znikają same po wystawieniu na słońce.
Wypłukiwanie mlecznej kupy w pralce nie jest moim zdaniem najlepszym pomysłem. Szansa, że taka kupka zatka pralkę jest niewielka, ale… z przyczyni się do powstawania biofilmu na ściankach urządzenia i w filtrze. Okazjonalnie można tak wypłukać pieluchy, ale na dłużą metę nie jest to dobry sposób.
Kupka przy rozszerzaniu diety
Kupy o stałej konsystencji po prostu strzepujemy do toalety. Te bardziej kleiste, można ściągnąć za pomocą plastikowego patyczka, plastikowej łyżeczki albo papieru toaletowego. Jeśli to nie wystarcza, to spłukujemy wodą i zapieramy.
Wiele mam na tym etapie sięga po specjalne bibułki, które wkłada się pomiędzy pieluszkę a skórę. Bibułka odprowadza wilgoć do wnętrza wkładu, chroniąc go przed zabrudzeniem kałem. Więcej o bibułkach pisałam przy okazji kupowania pieluszek wielorazowych na początek.
Pranie pieluch wielorazowych w pralce
Przygotowanie pieluszek do prania
Przed włożeniem pieluszek do pralki, trzeba je odpowiednio przygotować, to znaczy:
1. Usunąć resztki kału
2. Rozpiąć wszystkie napki regulujące wielkość otulaczy
3. Odpiąć wkłady chłonne w pieluszkach snap-in-one
4. Odpiąć boostery przypięte do wkładów chłonnych
5. Wyjąć wkłady chłonne z kieszonek
6. Rozłożyć poskładane wkłady chłonne, które mogłyby się nie rozłożyć w praniu
7. Zabezpieczyć rzepy, żeby nie pozahaczały pieluszek
Tak przygotowane pieluszki płuczemy w pralce, o ile nie były one płukane wcześniej. Możemy też zastąpić płukanie praniem wstępnym bez dodatku proszku.
Jaki program wybrać do prania pieluch?
Pieluszki wielorazowe to mocno zabrudzone pranie, dlatego pierzemy je używając najdłuższego cyklu prania – tego do prania bawełny, niemowlęcych ubranek albo pościeli. Producenci różnie je nazywają, ale najważniejsze, żeby dobrać odpowiednią temperaturę (40 lub 60 stopni), wirowanie na 800 obrotów/minutę. Mile widziane również pranie wstępne i dodatkowe płukanie na koniec prania.
W czym prać pieluszki wielorazowe?
Ogólnie rzecz biorąc, pieluszki wielorazowe można prać w tym samym proszku (albo płynie), w którym pierzecie ubranka dziecka. Z kilkoma zastrzeżeniami:
- Otulacze z PUL pierzemy w środkach, które zawierają poniżej 5% mydła. Ta sama zasada dotyczy wkładów i kieszonek ze sztucznych materiałów – polaru, coolmax itp.
- Środek do prania pieluch wielorazowych powinien zawierać 15-30% anionowych środków powierzchniowo czynnych lub zeolitów oraz niejonowe środki powierzchniowo czynne.
Proszek do białego czy do kolorów?
Przygotowując się do napisania tego artykułu, trafiłam na informację, że pieluszki wielorazowe pierzemy w środkach do prania białego, które zawierają związki wybielające na bazie tlenu w ilości 5-15%. Unikamy natomiast tych, które zawierają jakiekolwiek wybielacze optyczne.
Pranie wkładów w proszku do białego jest polecane ze względu na to, że tlenowe wybielacze działają również odkażająco. Dzięki temu możemy zrezygnować z dodatku odkażacza, np. popularnego Nappy fresh.
Ponieważ mówimy o praniu rzeczy, które bezpośrednio stykają się ze skórą dziecka, daruję sobie polecanie konkretnych marek „zwykłych” proszków. Od lat używam wyłącznie proszków i płynów do prania dla dzieci i to tych, które mam sprawdzone jako nieuczulające. Zwykle piorę w Bobbini albo Loveli. Tych środków używałam też do prania pieluszek, z uwzględnieniem zasad, które podałam powyżej.
A może ekologiczny domowy proszek?
Pranie pieluch wielorazowych w domowym proszku albo orzechach piorących nie jest dobrym pomysłem. Orzechy zawierają dużo saponin, które zmniejszają chłonność wkładów. To samo dotyczy kasztanów i innych super eko wynalazków.
Ekologiczne środki piorące nadają się do pieluch wielorazowych , ale pod warunkiem, że spełniają podane wyżej warunki. Pamiętajcie jednak, że te środki są często delikatne, a pieluchy wielorazowe wymagają naprawdę porządnego prania.
Płyn do płukania pieluch
Nie chcesz, żeby dziecko miało przy pupie szorstki materiał? Zastanawiasz się nad użyciem płynu do płukania? Nie rób tego! W ten sposób zmniejszysz chłonność wkładów i oblepisz włókna.
Jeśli koniecznie chcesz czegoś użyć, to spróbuj płynu Ecozone. Ecozone to specjalny płyn do płukania ręczników, zmiękczający i zwiększający ich chłonność. Nadaje się także do płukania wkładów chłonnych.
Jak odkazić pieluchy wielorazowe?
Bakterie, wirusy i pasożyty z przewodu pokarmowego przedostają się wraz z kałem do pieluszek. Zabrudzona pieluszka wielorazowa stanowi więc potencjalne źródło wielu chorób i wymaga dokładnego prania z odkażaniem.
Bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym giną potraktowane przez ok. 20 minut temperaturą 60 stopni. Teoretycznie więc długi cykl prania w tej temperaturze powinien wystarczyć, by pieluszki były czyste i bezpieczne. W praktyce nie mamy pewności czy pralka rzeczywiście osiąga tą temperaturę i jak długo ją utrzymuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na używanie chemicznego odkażacza.
Temperatura prania a materiał
Zakładając, że pralka rzeczywiście pierze nasze pranie w 60 stopniach, musimy wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz: materiał, z którego wykonane są pieluszki. Jak wiadomo, wełna zasługuje na delikatne traktowanie i nie wytrzyma tak wysokiej temperatury – tutaj jednak większość bazuje na tym, że wełna sama w sobie ma właściwości antybakteryjne. Czy są one wystarczające, pozostawię Wam do rozważenia.
W jakiej temperaturze można prać PUL?
Wszystko zależy z jakiego PULu jest zrobiona pieluszka. Polski PUL, to znaczy ten, z którego w przeważającej ilości szyją polscy producenci, można prać w 60 stopniach. Ten chiński zaś, zgodnie z informacją na metce, jedynie w 40 stopniach. Upranie go w wyższej temperaturze grozi rozwarstwieniem laminowanej warstwy i nieodwracalnym przeciekaniem pieluszki. Może się jednak zdarzyć, że traficie na „polski” PUL prany w 40 stopniach i „chiński” w 60. Czytajcie zawsze dokładnie informacje na metkach.
Chemiczne odkażacze
Najpopularniejszy odkażacz do pieluch Nappy fresh pozwala nam wybić bakterie już w 40 stopniach. Zawiera on związki tlenu, które występują także w proszkach do białego prania (tych bez wybielaczy optycznych). Jeśli nie macie go pod ręką, to wybielające związki na bazie tlenu zawierają także ogólnie dostępne odplamiacze typu Vanish czy Sil.
Słońce
Najbardziej ekologicznym sposobem na dezynfekcję (i przy okazji wybielenie) pieluch jest wystawienie ich na słońce. Promieniowanie UV działa odkażająco, ale trzeba pamiętać, że tylko powierzchniowo i tylko w tych miejscach, do których ono dociera. W ten sposób możesz „odkazić” cienką tetrę, ale nie wielowarstwowy wkład chłonny.
Jak suszyć pieluszki wielorazowe?
Pieluszki wielorazowe suszymy rozwieszone na suszarce. Pieluszki typu snap-in-one suszymy rozpięte, a wszelkie elementy do składania suszymy rozłożone.
Przypinając otulacze PUL spinaczami staramy się nie uszkodzić materiału. Najlepiej przypinać je w części, która wypada w pasie, gdzie jest kilka warstw materiału, a ewentualne uszkodzenia nie będą powodowały przecieków. Nigdy nie suszymy PULu na słońcu, ani na kaloryferze.
Czego nie należy suszyć w suszarce bębnowej?
Otulaczy wełnianych, otulaczy PUL, kieszonek PUL oraz pieluszek typu all-in-one (AiO) nie suszymy w suszarce bębnowej*. Jedynie wkłady chłonne można spokojnie suszyć w suszarce.
*Tutaj chciałabym zaznaczyć, że jeśli przez przypadek (albo niefrasobliwość męża) otulacz zaplącze się między wkłady i trafi razem z nimi do suszarki, to nie ma co dramatyzować. Dobrej jakości PUL powinien wytrzymać okazjonalne suszenie. Jeśli się rozwarstwił, to był kiepskiej jakości i jest spora szansa, że w niedługiej przyszłości stałoby się to samo i bez suszenia.
Czy pieluchy wielorazowe można prasować?
Na koniec najprzyjemniejsza i zarazem najważniejsza część prania i pielęgnacji pieluch wielorazowych czyli prasowanie. Nie wierzysz? Czytaj dalej:
Pieluszek wielorazowych NIE prasujemy. Wbrew opinii teściowej i mamy, nie prasujemy także pieluszek tetrowych, bo wtedy tetra traci chłonność.
Nie takie pranie straszne…
Jeśli dobrnęłaś do tego miejsca, to możesz być z siebie dumna! Wiem, że ten artykuł wyszedł baaaardzo długi i jest nasycony różnymi informacjami, ale chciałam pokazać Ci wszystkie możliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie mogą się pojawić w Twojej głowie.
Dla lepszego uporządkowania przeczytanych informacji, przygotowałam małą ściągę – schemat prania pieluszek wielorazowych.
Pranie pieluszek wielorazowych na samym początku może się wydawać skomplikowane i dość pracochłonne. W praktyce jednak niewiele różni się od zwykłego prania ubranek czy pościeli dziecięcej i nie stanowi wielkiego obciążenia w opiece nad niemowlakiem.
Czasy naszego dzieciństwa, kiedy pieluchy się prało ręcznie, a następnie gotowało w wielkim garze są dawno za nami, a pranie nowoczesnych pieluszek wielorazowych staje się prawdziwą przyjemnością. Jakkolwiek głupio to brzmi ;)
Zobacz także:
Przepraszamy.
Jak możemy poprawić artykuł?
Dziękujemy za przesłanie opinii.