Kiedy ekologiczna pielucha jednorazowa wygrywa z wielorazową?

Po publikacji na blogu recenzji jednorazowych ekologicznych pieluszek Muumi, niektórzy znajomi pytali mnie, czy zastąpiłam je pieluchami wielorazowymi.

No to jak to jest? Widzę, że Nela ma wielorazówkę. Opowiadasz o nich bez przerwy, jakie są wspaniałe, a na bloga wrzucasz recenzję jednorazówek?

– No tak. To były ekologiczne jednorazówki, których używamy na zmianę z wielorazówkami w nocy albo w awaryjnych sytuacjach.

Aha… – padała odpowiedź zaskoczonego rozmówcy. Zupełnie jakby mieszanie tych dwóch sposobów pieluchowania nie wchodziło w grę albo było czymś wstydliwym.

Tym artykułem chciałabym przełamać schemat myślenia polegający na kurczowym trzymaniu się jednego rodzaju pieluch. Są sytuacje, kiedy warto połączyć te dwa sposoby pieluchowania.

Zanim przejdę do konkretnych sytuacji, chcę zwrócić uwagę na wady i zalety obu rodzajów pieluszek dla niemowląt.

Pieluchy wielorazowe

Zalety:

  • nie trzeba ich wyrzucać po użyciu
  • raz kupione można używać przez wiele lat
  • zawierają znane związki chemiczne
  • można je odsprzedać lub kupić używane, przez co po użyciu nie stają się śmieciami

Wady:

  • skompletowanie wyprawki wymaga jednorazowo większego nakładu finansowego niż w przypadku jednorazówek
  • wymagają prania (woda, energia, środki piorące)
  • mogą wydzielać nieprzyjemny zapach (długo przetrzymywane albo źle prane)
  • nie można ich po prostu wyrzucić po użyciu i o nich zapomnieć
  • trzeba się wyedukować, żeby wybrać odpowiedni produkt
  • trzeba znaleźć miejsce, gdzie można je kupić (==== mój poradnik dla początkujących)

Ekologiczne pieluchy jednorazowe

Zalety:

  • nie trzeba ich przechowywać po użyciu
  • są ekologiczne: wykonane z naturalnych materiałów (bambusowe, celulozowe)
  • działają identycznie jak zwykłe pieluchy jednorazowe

Wady:

  • są jednorazowe (trzeba je wyrzucić po użyciu)
  • wbrew oznakowaniu „kompostowalne” nie można ich wrzucać do pojemników na bio odpady; trzeba je wrzucać do odpadów zmieszanych
  • zazwyczaj kosztują więcej niż zwykłe pieluszki na promocji i nie można ich kupić w każdym sklepie

Kiedy jednorazowe a kiedy wielorazowe?

Zależnie od tego, co jest w danej chwili dla nas ważne, szala przechyla się na stronę pieluch jednorazowych albo pieluch wielorazowych.

Są chwile, kiedy dodatkowe pranie nam nie przeszkadza i takie, kiedy wsadzenie pieluch do pralki jest niemożliwe albo nas przerasta i tymczasowo z tego rezygnujemy. Czasami sięgamy zaś po jednorazowe ekologiczne pieluszki z innych powodów, nad którymi teraz się wspólnie zastanowimy.

Wszystkie wielorazówki są w praniu

Najbardziej prozaicznym powodem zastępowania pieluch wielorazowych jednorazowymi jest sytuacja, kiedy wszystkie wielorazówki są w praniu. Jeśli nie mamy suszarki bębnowej, a na dworze jest deszczowa pogoda i musimy suszyć pieluchy na suszarce rozstawionej w mieszkaniu, może się zdarzyć, że żadna z pieluch nie zdąży nam wyschnąć.

pieluchy-wielorazowe-pranie

… albo się stripują

Stripowanie (specjalne pranie w celu usunięcia złogów), a także namaczanie wełnianych otulaczy w lanolinie najlepiej przeprowadzać hurtowo. Oznacza to, że przez jakiś czas mamy znacznie ograniczoną ilość pieluszek do użycia i może nam braknąć czystych pieluch. W takich chwilach żelazny zapas ekologicznych jednorazówek jest na wagę złota.

Ekologiczna pieluszka na noc

Mimo ogromnej sympatii do pieluszek wielorazowych, wiele mam nie decyduje się zakładać ich dzieciom na noc. Powodów jest wiele, a to niektóre z nich:

  • przekonanie, że jednorazowe pieluchy są bardziej chłonne i dziecko się w nocy przesika
  • obawa, że dziecko obudzi się z powodu uczucia mokrej pieluchy i będzie trzeba je przewijać, przez co się rozbudzi (ile jest warta przespana noc?)

Ja nie zdecydowałam się na wielorazówki w nocy z jeszcze innego powodu.

Zasikana późnym wieczorem pieluszka wielorazowa, która została niezmieniona do rana, okropnie śmierdzi amoniakiem. Zapach jest tak intensywny, że można go wyczuć już w momencie zbliżania się rano do łóżeczka.

Problem zapachu znika prawie zupełnie przy ekologicznych pieluszkach jednorazowych, również tych nieperfumowanych.

Długi zimowy spacer

Przy chłodnej pogodzie wyjście na długi spacer z wielorazową pieluszką może zakończyć się przemarzniętą pupą i dlatego mamy decydują się założyć dziecku pieluszkę jednorazową. Szczególnie jeśli korzystają głównie z tetry w otulaczu albo nie mają obszytego polarem wkładu dającego uczucie suchości.

Na krótkie spacery w zimie zakładałam Neli właśnie taki wkład z polarowym obszyciem, dzięki czemu nie marzła nawet przy zasikanej pieluszce.

Pieluszka jednorazowa w podróży

Weekend u rodziny? Pobyt w hotelu albo w pensjonacie bez dostępu do pralki? To kolejne sytuacje, kiedy rodzice sięgają po jednorazowe pieluszki.

 pieluchy-wielorazowe-podrozy

Podejrzewam, że oprócz braku dostępu do pralki, czynnikiem decydującym jest tutaj chęć odpoczynku od ciągłego prania, suszenia i składania. Przynajmniej ja tak miałam.

Awaria pralki

Oczywista oczywistość, komentarz uważam za zbędny ;)

Żłobek, babcia, niania

Oddanie dziecka pod opiekę innej osobie wiąże się z poinstruowaniem jej, w jaki sposób używa się pieluch wielorazowych – jak się je składa, zakłada, na co trzeba zwrócić uwagę i jak je przechowywać.

Przy odrobinie dobrej woli z drugiej strony, można się dogadać i korzystać z pieluch wielorazowych nawet w publicznym żłobku. Czasami jednak generuje to tak dużo problemów albo opiekunka odmawia korzystania z wielorazówek, że rodzice decydują się na ekologiczne jednorazowe pieluszki.

pielucha-jednorazowa-rozszerzanie-diety

Okazjonalne zostawianie dziecka pod opieką dziadków czy niani z jednorazową pieluszką to dość powszechne zjawisko. Nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że dokładasz swoją cegiełkę do sterty brudnych pieluch w śmieciach.

Infekcja w moczu i biegunka

Kiedy mamy do czynienia z biegunką albo infekcją w moczu, wygodniej i bezpieczniej będzie sięgnąć po jednorazówki. Pieluszki wielorazowe są w takiej sytuacji siedliskiem chorobotwórczych zarazków i wymagają dokładnego odkażania, a po zakończeniu choroby także stripowania.

Każda choroba niemowlaka to także czas, kiedy cała energia i uwaga rodziców koncentruje się na dziecku. Dokładanie sobie roboty z praniem pieluch i składaniem ich w czasie, kiedy dziecko wisi na piersi całą dobę albo nieustannie marudzi, nie ma sensu. Lepiej odpocząć, a do wielorazówek wrócić za kilka dni.

Troska o siebie samą

Kupiłaś pieluszki wielorazowe, bo byłaś przekonana, że one będą najlepsze dla Twojego dziecka? Bo nie chciałaś, żeby jego wrażliwa skóra nie miała styczności z chemikaliami zawartymi w zwykłych pieluchach? Bo leży ci na sercu troska o środowisko i nie chciałaś dokładać się do góry brudnych pieluch, które będą się rozkładać przez następnych kilkaset lat? Wspaniale!

Ale mam jedno pytanie:

Czy troszcząc się o dziecko i środowisko, nie zapomniałaś zatroszczyć się o siebie?

pieluchy-wielorazowe-pologu-po-porodzie

Połóg, osłabienie i zmęczenie po ciężkiej nocy spowodowanej ząbkowaniem, chorobą dziecka albo kolką – to sytuacje, kiedy masz prawo (i obowiązek) pójść na skróty ułatwiając sobie opiekę nad dzieckiem.

Jeśli nie czujesz, że pranie pieluszek Cię przerasta, to z czystym sumieniem sięgnij po ekologiczne jednorazówki. Nie ryzykuj, że pojawi się zniechęcenie i przy następnym dziecku w ogóle z nich zrezygnujesz.

Wiem, co mówię, bo po urodzeniu Matiego miałam zapalenie piersi, 40ºC gorączki, bolącą ranę krocza i… całą łazienkę brudnych pieluch! Moje najczarniejsze wspomnienie z tamtego okresu to to, kiedy potykałam się o miskę z pieluchami, wchodząc do łazienki. Nie miałam wyboru, bo młody miał okropne uczulenie na jednorazówki, które mu kupiliśmy i w ogóle do końca korzystania z pieluch mieliśmy duże problemy z odparzeniami, jeśli miał na sobie coś innego niż tetrę. Bojąc się, że historia się powtórzy przy drugim dziecku, nawet nie brałam pod uwagę korzystania z wielorazowych pieluszek po narodzinach Gabi. Z uporem maniaka testowałam kolejne jednorazówki, które by jej nie odparzały i nie powodowały podrażnień. Dzisiaj pukam się w głowę i mówię sobie: „Aleś dała ciała!”. 

Do czasu aż nie staniesz na nogi i nie poczujesz się pewnie w nowej sytuacji, z całego serca polecam ci pieluchy jednorazowe. Oczywiście najlepiej te ekologiczne. Również później awaryjna paczka jednorazowych pieluch przydaje się w wielu sytuacjach i warto po nie sięgnąć, zamiast kurczowo trzymać się jednej decyzji.

Jakie pieluchy jednorazowe kupić?

Ekologiczne pieluszki jednorazowe są produkowane z troską o środowisko i delikatną skórę niemowląt.

  1. Są bielone tlenem.
  2. Nie zawierają balsamów i substancji zapachowych, które mogą uczulać.
  3. Są wykonane z naturalnych substancji.
  4. Mają oznaczenie Nordic Swan Eco Label (gwarancja zakupu ekologicznego produktu).

Warunki te spełniają dwie znane mi marki: Muumi i Bambo Nature.

ekologiczne-pieluszki-pieluszki-muumi

Recenzję pieluszek Muumi pisałam prawie 3 lata temu.

Recenzji pieluszek Bambo Nature nie znajdziecie na Tygrysiakach, bo nie jest ona potrzebna. Na stronie producenta znajdziecie wszystkie potrzebne Wam informacje, łącznie z podanym składem. Nawiasem mówiąc, to chyba jedyny producent pieluch, który podaje skład!

Cenione przez rodziców pieluszki Bambo Nature są o połowę tańsze niż pieluszki Muumi. Dzięki temu nie stanowią obciążenia ani dla środowiska, ani dla rodzicielskiego portfela.

Ekologiczne pieluszki jednorazowe obu tych marek są dostępne przez Internet w drogerii specjalizującej się w sprzedaży ekologicznych produktów do pielęgnacji niemowląt krabb.pl.

Zapamiętaj:

Ekologicznych pieluszek jednorazowych nie wrzuca się do odpadów bio tylko do odpadów zmieszanych!

Podsumowanie

Korzystanie z pieluszek wielorazowych jest postrzegane zero-jedynkowo. To znaczy: tylko wielorazówki albo tylko „tradycyjne” jednorazówki. Ewentualnie jednorazówki w wersji eko.

Ponieważ to czytasz, zakładam, że rozważasz okazjonalną zamianę wielorazowej pieluchy na ekologiczną pieluchę jednorazową i zastanawiasz się, czy takie mieszanie w ogóle ma sens.

Odpowiadam więc: Tak, ma. Nie musisz mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.

Artykuł powstał we współpracy z drogerią internetową EkologicznyStart.pl (obecnie Krabb.pl)

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.