Sorter dla dziecka – zabawka DIY

sorter-dla-dzieci-montessori-matematykaSorter dla dziecka DIY to kolejna propozycja zabawy z serii Matematyka – nauka przez zabawę inspirowanych metodą Montessori. To idealna propozycja dla przedszkolaków, które lubią powtarzanie wzorów i rytmów.

Przed Tobą opis edukacyjnej zabawy, którą bez problemu zorganizujesz w swoim domu. Wystarczy poświęcić jeden przedmiot codziennego użytku, pudełko plasteliny i kartkę papieru, by w 5 minut wyczarować dziecku zabawkę, która zaabsorbuje jego uwagę na całe popołudnie.

Jeśli Twoje dziecko chętnie rysuje kolorowe gąsienice zgodnie narzuconym schematem, a w przeszłości uwielbiało wszelkiego rodzaju sortery, to ta zabawa z pewnością przypadnie mu do gustu.

Potrzebne rzeczy:

  • pojemnik do robienia kostek lodu
  • plastelina

sorter-dla-dzieci-diy-tutorial

Do przygotowania szablonu:

  • kartka papieru
  • ołówek, linijka
  • nożyczki
  • mazaki lub kredki

sorter-dla-dzieci-szablon

Przygotowanie:

Na kartce papieru rysujemy szablon według którego będą układane kulki.

Z papieru wycinamy prostokąt o wymiarach zbliżonych do wymiarów pojemnika na kostki lodu. Przy pomocy linijki rysujemy ołówkiem taką samą ilość pól jaką mamy do dyspozycji w pojemniku.

Kredkami lub mazakami rysujemy kolorowe kółka i otrzymujemy gotowy szablon wzorów.

Lepimy po 4 kulki z każdego koloru plasteliny. Gotowe!

sorter-dla-dzieci-DIY

Opis zabawy

Wersja dla 4- i 5-latków

Zadanie polega na takim ułożeniu kulek z plasteliny w pojemniku na lód, aby powstał z nich wzór pokazany na szablonie.

Na początek polecam zastosowanie tylko 2 kolorów, które będą układane naprzemiennie. Z czasem można rozszerzać ilość kolorów i utrudniać wykonanie zadania przez wprowadzanie powtórzeń danego koloru we wzorze, co utrudni dziecku orientację we wzorze i zmusi do jeszcze większego skupienia uwagi.

Po wykonaniu zadania wyjmujemy inny szablon i zabawa zaczyna się od nowa.

montessori-sorter-dla-dzieci-2

montessori-matematyka-dla-dzieci

soter-dla-dzieci-przedszkole-montessori

Wersja dla dzieci w wieku 2-3 lata

Układamy wzór wkładając kulki do studzienek przeznaczonych na wodę w jednym rzędzie. Dziecko układa drugi rząd w taki sposób, aby kulki tworzyły taki sam wzór.

sorter-dla-dzieci-matematyka

soreter-dla-dzieci-matematyka-plastelina

Znaczenie zabawy

  • poprawa koncentracji uwagi

Powtarzające się elementy wzoru rozmieszczone w dwóch równoległych rzędach wymagają skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu. Zadanie jest na tyle proste, że dzieci chętnie się go podejmują, ale jedynie bardzo uważne układanie kulek pozwala na poprawne wykonanie zadania.

  • rozwijanie szybkiego, wzrokowego liczenia

Ułożenie kulek zgodnie ze wzorem wymaga szybkiego liczenia elementów. Jeśli utrudnimy dziecku zadanie wprowadzając powtórzenia, to jedyną możliwością poprawnego ułożenia wzoru będzie liczenie kulek tego samego koloru występujących obok siebie. Dzięki tej zabawie ćwiczymy umiejętność wzrokowego liczenia małej ilości elementów zbioru, bez liczenia poszczególnych elementów.
Umiejętność wzrokowego określania ilości elementów zbioru przygotowuje do liczenia poprzez dodawanie z pominięciem niektórych liczebników, np.: 2, 4, 6… lub 3, 6, 9… itp.

  • ćwiczenie sprawności manualnej

Manipulowanie kulkami z plasteliny wkładanymi i wyjmowanymi z wąskich studzienek przeznaczonych na wodę/kostki lodu to bardzo dobre ćwiczenie motoryczne. Wyjęcie kulki lepkiej plasteliny z wąskiej szczeliny w niektórych przypadkach okazuje się dość trudnym zadaniem wymagającym precyzji i delikatności.

Udanej zabawy!

Spodobał Ci się ten wpis? Poznaj inne matematyczne zabawy dla dzieci:

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.