Puzzle z klocków

Odwzorowania i przyporządkowywanie to bardzo przydatna umiejętność nie tylko w matematyce, ale i w życiu codziennym. Niewielkim wysiłkiem możecie stworzyć plansze, które można wspólnie zaprojektować, odrysować i pomalować. Zabawa spodoba się wszystkim dzieciakom w wieku 2-5 lat, które lubią malowanie i puzzle.

Prosta zabawa z wykorzystaniem klocków, którą chciałabym Ci dzisiaj pokazać, pomaga rozwijać umiejętności potrzebne w nauce przedmiotów ścisłych już od najmłodszych lat.

Potrzebne rzeczy:

  • klocki
  • papier/bristol
  • ołówek
  • farby

Przygotowanie (ok. 20 minut na dwie plansze)

Wzór do układania zależy tylko od Waszej wyobraźni. My wybraliśmy żyrafę, która zjada liście z drzewa oraz niezapominajkę.

puzzle-z-klockow-lego

  1. Układamy na kartce papieru dowolny wzór z klocków – najlepiej użyć klocków o różnych kształtach.
  2. Delikatnie zaznaczamy ołówkiem obrys poszczególnych elementów obrazka.
  3. Malujemy farbami szablon na kartce/bristolu, zgodnie z kolorami klocków, które tworzą obrazek.
  4. Czekamy aż plansze wyschną i zaczynamy zabawę!

Opis zabawy

Układanie obrazków zgodnie z szablonem można zorganizować w kilku wariantach dostosowanych stopniem trudności do wieku oraz umiejętności dziecka.

Dla najmłodszych (2-3 lata) proponuję układanie obrazku na planszy, dopasowując poszczególne elementy konturami i kolorami. Dla utrudnienia można dodać kilka klocków więcej, aby dziecko musiało wybrać tylko te, które będą mu potrzebne.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Dla przedszkolaków (4-5 lat), w trudniejszej wersji, zabawa polega na ułożeniu na stole obrazka zgodnie z szablonem, który dziecko ma przed sobą. Dodatkowym utrudnieniem może być schowanie szablonu i układanie obrazka z pamięci.

Znaczenie zabawy

  1. Zdolności manualne
    Dziecko ćwiczy dopasowywanie elementów do ich obrysu, zgodnie z szablonem. Dzięki takim zabawom rozwijana jest precyzja ruchów oraz koordynacja ręka-oko.
  2. Odczytywanie symboli graficznych
    Dziecko odczytując szablon kojarzy kształty z rzeczywistymi, trójwymiarowymi przedmiotami, które ma przed sobą. Jest to bardzo ważne ćwiczenie, które wprowadza dziecko w świat symboli. Uczy postępowania odczytywania instrukcji.
  3. Rozpoznawanie kolorów
    Kolorowy szablon, który narzuca nie tylko kształt, ale i barwę klocka uczy wspomaga rozróżnianie kolorów i odcieni (na planszach, które przygotowałam występują różne odcienie zielonego i niebieskiego).
  4. Rozwój kreatywności, abstrakcyjnego myślenia
    Klocki, które na co dzień służą do układania trójwymiarowych budowli mogą służyć także do układania płaskich obrazków. Obrazki ułożone z klocków w kształcie prostokąta lub kwadratu tworzą kwiaty, drzewa i zwierzęta.
  5. Trening pamięci (w wersji dla przedszkolaków)
    W wersji dla przedszkolaków układanie obrazka według szablonu położonego obok układanki (lub bez patrzenia na wzór) zabawa staje się świetnym treningiem pamięci krótkotrwałej. Dobrze rozwinięta pamięć krótkotrwałą ułatwia wykonywanie w pamięci prostych obliczeń i zapamiętywanie szczegółów, co będzie w przyszłości potrzebne przy rozwiązywaniu zadań matematycznych.

Udanej zabawy!

Spodobał Ci się ten artykuł? Zobacz inne propozycje zabaw matematycznych pokazanych w dziale Nauka przez zabawę – matematyka.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.