Mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą. Zgodnie z tym powiedzeniem nie powinniśmy więc uczyć dzieci odczytywania godzin na zegarze. Nie da się jednak we współczesnym świecie żyć bez zegara.
Jednym dzieciom odczytywanie godzin przychodzi łatwo, innym nieco trudniej. Mam w domu przedstawicieli obu tych grup i przetestowałam na nich chyba wszystkie znane mi sposoby na rozgryzienie zegara.
Jak nauczyć dzieci odczytywania godzin na zegarze?
Dawno, dawno temu… do zdobycia tej ważnej umiejętności wystarczył zwykły zegar. Ewentualnie budzik. Wystarczyło, że rodzice mówili na głos, o której godzinie wychodzą z domu, na którą mają być w umówionym miejscu albo o której godzinie odjeżdża autobus.
Teraz czas odmierzają telefony komórkowe i ustawione w nich powiadomienia dźwiękowe. Do celu podróży dociera się autem, które wyrusza, kiedy wszyscy są gotowi. Bez patrzenia na zegar. Dziecko poniżej 10. roku życia w zasadzie nie używa zegarka, więc nie uczy się korzystania z niego w praktyce. Uczy się tego w szkole. Albo w domu, jeśli ma szalonych rodziców i jest w edukacji domowej ;)
Aby umilić moim dzieciom odczytywanie godzin na zegarze, zaopatrzyłam się już dawno w różnego rodzaju pomoce. Zanim ruszycie na zakupy, zobaczcie moje zestawienie tego, na co możecie trafić w sklepach .
Zegary. Mały odkrywca
gra wyd. Trefl
Kategoria: gry edukacyjne – matematyka
Ilość osób: 1-4
Przedział wiekowy: wg producenta od 4 lat. Do końca 3 klasy.
Co zawiera pudełko?
- Zegar z ruchomymi wskazówkami
- Puzzle wspomagające naukę 24-godzinnego zegara
- Żetony do obliczania godzin
W jednym pudełku mamy kilka zestawów pomocy, które pomogą dziecku opanować odczytywanie godzin z różnego typu zegarów. To najlepsza, najbardziej kompletna pomoc w nauce określania czasu.
Jakość wykonania
Wszystkie elementy są zrobione z grubej tektury, takiej jak puzzle marki Trefl. Mamy ten zestaw już ponad 4 lata. Nie jest zabawka, którą dzieci bawią się codziennie, ale przez ten czas korzystaliśmy z niej wiele razy i nie uległa zniszczeniu. Nic się nie odkleja, nie odbarwia i nie ściera.
Mechanizm autokorygujący
W puzzlach nie ma możliwości połączenia dwóch niepasujących elementów (testowane przez Nelę!). W przypadku żetonów z zadaniami rozwiązanie mamy podane na odwrocie. Dzięki temu dziecko może samo sprawdzać swoje odpowiedzi i korzystać z żetonów bez pomocy dorosłego.
Możliwości wykorzystania w nauce i zabawie
To zestaw, z którego korzystaliśmy wielokrotnie na różnych etapach nauki. Najpierw używaliśmy tarczy zegarowej do oswojenia się z zegarem. Później układaliśmy puzzle, które są dwustronne – z jednej strony mamy godziny przedpołudniowe, a na odwrocie popołudniowe.
Na samym końcu bawiliśmy się żetonami, obliczając godziny albo układając zadania tekstowe do podanych działań.
Zalety
- niska cena
- dobra jakość
- różnorodny materiał edukacyjny
- różne stopnie trudności
Wady
- wskazówki zegara kręcą się niezależnie od siebie
- na zegarze nie ma opisanych godzin popołudniowych w systemie 24-godzinnym
Z tych powodów do ćwiczenia odczytywania godzin na zegarze korzystamy z innego zegara, widocznego na zdjęciu poniżej.
Moja ocena: 9/10
Zdecydowanie polecam!
Zegar do zabawy i nauki dla dzieci
W zrozumieniu zasady odmierzania czasu na pomocą wskazówek, ważna jest zabawa zegarem ze wskazówkami, które kręcą się zależnie od siebie. Czyli tak, jak w normalnym zegarku czy budziku z tarczą – kiedy minutowa wykonuje pełny obrót, godzinowa przesuwa się razem z nią w kierunku następnej godziny.
Nasz zabawkowy zegar oprócz tego ma jeszcze dwie ściągi. Wewnątrz tarczy zaznaczone są godziny w systemie 24-godzinnym, a na zewnątrz umieszczono podpowiedź z minutami. Dzięki temu łatwiej jest nauczyć się odczytywania niepełnych godzin i ustawiania takiego samego czasu, jaki wskazuje zegar elektroniczny.
Moja ocena: 9/10
Zdecydowanie polecam!
Drewniany zegar play tive z Lidla
To kolejna drewniana zabawka edukacyjna z Lidla w naszym domu. Nie jest to hit, jakiego się spodziewałam. Ponieważ drewniane zabawki w stylu Montessori z Lidla cieszą się dużą popularnością, postanowiłam napisać swoją opinię.
Co zawiera pudełko?
- Podkładka
- Kolorowe elementy tarczy zegara
- Ruchome wskazówki
- Cyfry do układania godzin w systemie 24-godzinnym
- Woreczek na małe elementy
Wiek: 3+ (choć wątpię, by była to atrakcyjna zabawka dla 3latka)
Jakość drewnianego zegara z Lidla
Bardzo dobra. Starannie wykonana układanka. Ładne, żywe kolory.
Możliwość zabawy drewnianym zegarem
Przed zabawą zegarem Telling the time puzzle trzeba samodzielnie ułożyć tarczę zegara. Dzięki temu dziecko lepiej ma okazję zapamiętać układ cyfr na zegarze. Stanie się tak, o ile dziecko się nie zniechęci – moje dziecię się zniechęciło.
Dalsza zabawa polega na ustawianiu godzin na tarczy, przedstawianiu ich za pomocą cyfr w systemie 24-godzinnym i… tyle.
Zalety
- cena
- drewniana, solidnie wykonana
- atrakcyjne kolory
- ćwiczy motorykę małą
- uczy układu cyfr na tarczy zegara poprzez zabawę
Wady
- brak mechanizmu autokorygujacego
- wymaga kontroli dorosłego
- dużo małych elementów, które można zgubić albo połknąć
- schowanie zestawu do pudełka grozi rozrzuceniem elementów tarczy
Moja opinia: 4/10
Mało przydatne. Nie podoba się nam.
Zegar i kalendarz. Zagadki i łamigłówki. Wyd. Zielona Sowa
Kolorowa książeczka z różnorodnymi zadaniami i prosto wyłożoną teorią. Zawiera naklejki.
Nie będę jej poświęcać dużo miejsca, bo niestety seria ta nie jest wznawiana i może być ciężko kupić tą książeczkę. Dam znać, jeśli znajdę kiedyś równie dobry zestaw ćwiczeń.
Gdybyście jakim cudem natrafili na tą serię, to bierzcie ją w ciemno. Jest genialna!
Moja ocena: 10/10
Przepraszamy.
Jak możemy poprawić artykuł?
Dziękujemy za przesłanie opinii.