Kilka tygodni zastanawiałam się nad opublikowaniem recenzji kilku wychwalanych wszędzie książek dla dzieci, które mnie zdecydowanie nie zachwyciły. Wahałam się pomiędzy przemilczeniem nieudanych zakupów a publicznym wyrażeniem swojego wielkiego rozczarowania. Rozczarowania nie tylko książeczkami, ale i recenzjami, które zachęciły mnie do ich kupienia.
Wbrew zachwytom innych blogerów i dziennikarzy piszących recenzji książeczek dla dzieci, zdecydowałam się w końcu wypowiedzieć głośno swoje zdanie. Wiem jak trudno jest wybrać wartościową książkę dla dziecka i jak nieprzyjemnie jest odkryć, że oto właśnie czytamy na głos coś, co nie podoba się nam ani naszym dzieciom. A w dodatku kosztowało niemało.
Jak kupować książki dla dzieci?
Książek dla dzieci w naszym domu nigdy dość. Tygrysiaki w swojej dziecięcej biblioteczce mają dużo ponadczasowej klasyki, ale i całkiem sporo nowości, których stale przybywa. Wybierając nowe książki dla dzieci stawiam na różnorodność. Czytam recenzje na blogach parentingowych, śledzę nowości wydawnicze i promocje w księgarniach internetowych, a także regularnie zaglądam do księgarń stacjonarnych.
Znając gust moich dzieci wiem doskonale, jakie książeczki mają szanse się im spodobać. Często jednak decyduję się kupić książki, które niekoniecznie są w ich guście, ale wiem, że poszerzą ich czytelnicze horyzonty. W końcu człowiek oczytany to nie ten, który przeczytał wszystkie książki danego gatunku, ale wiele różnych
Ilustracje
W przypadku małych dzieci największe znaczenie ma stosunek ilości tekstu do ilustracji. Problemy ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas sprawiają, że kilkuletnie dziecko po kilku zdaniach przestaje słuchać i ogląda jedynie obrazek.
Dobrze jest również, aby ilustracja przedstawiała dokładnie to, o czym w danej chwili czytamy. Nic nie denerwuje mnie tak bardzo jak brak synchronizacji obrazu i tekstu. Pojawiające się na twarzy dziecka zniecierpliwienie i pytające spojrzenie pt. „Ej, mama! O czym Ty w ogóle czytasz?! Przecież tego nie ma obrazku…” obiera całą przyjemność czytania.
Tekst
Niebagatelny wpływ na wspólne czytanie książek ma treść. To na nią przede wszystkim zwracam uwagę, kiedy przeglądam książki w księgarni. Kupując przez internet nie zawsze mam jednak taką możliwość i wtedy staram się odszukać recenzje, które opowiadają jak najbardziej szczegółowo o czym jest dana książka. Wychodzę bowiem z założenia, że książka dla dziecka to nie trzymający w napięciu thriller i dobrze byłoby znać treść, zakończenie i morał zanim przeczytamy ją najmłodszym.
Gdzie szukać recenzji książek dla dzieci?
Tu zaczynają się problemy. Coraz częściej odnoszę bowiem wrażenie, że recenzje pisane są na zamówienie. Brakuje w nich obiektywizmu i odwagi wyrażania własnej opinii. Jeśli pod wpływem czyjejś opinii decyduję się na zakup, to chcę mieć pewność, że nie znajdę w środku żadnego bubla w stylu matki latającej w samym staniku po domu, publicznego puszczania bąków czy sprowadzania roli kobiety jedynie do bycia piękną ukochaną jakiegoś tam księcia.
Z tego właśnie powodu zdecydowałam się stworzyć na blogu nowy, recenzencki cykl czytelniczy. Nie mam pojęcia na ile recenzji wystarczy mi zapału i czasu, ale wiem, że w najbliższym czasie pojawi się kilka ciętych recenzji napisanych na fali gorzkiego rozczarowania książeczkami polecanymi przez innych recenzentów.
Mam nadzieję, że dzięki temu ktoś z Was uniknie straty pieniędzy na nudne i niezgodne z Waszymi przekonaniami książki dla dzieci albo, wręcz przeciwnie, odnajdzie wspaniałą książkę do wspólnego czytania.
Pierwsza recenzja już niebawem!
Przepraszamy.
Jak możemy poprawić artykuł?
Dziękujemy za przesłanie opinii.