Jak być prawdziwym mężczyzną?

Jak wychowywać chłopca, żeby stał się w przyszłości prawdziwym mężczyzną? Kim jest w ogóle prawdziwy mężczyzna? Czy to siłacz i niewzruszony łamacz kobiecych serc, koniecznie z wielkim talentem do prac domowych? Czy ważniejsze są cechy fizyczne czy może jednak liczy się osobowość, intelekt?

Długo szukałam książki, która mogłaby mi pomóc w rozmowie z synem na temat tego, jaki powinien być dojrzały mężczyzna, zanim trafiłam na odpowiednią pozycję.

Jak być prawdziwym mężczyzną?

jaki-jest-prawdziwy-mezczyzna-scott-stuart-ksiazka

Autor: Scott Stuart
Przekład: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Znak
Wiek: 3+

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki jest prawdziwy mężczyzna. Nie ma jednego wzorca, podobnie jak nie ma jednego wzorca prawdziwej kobiety. Odpowiedzi na to pytanie w dużym stopniu zależą od osoby, która tych odpowiedzi udziela. I chociaż większość zgadza się, że mężczyzna powinien być męski – to tak naprawdę nikt nie wie, co owo „męski” oznacza.

Zwróćmy uwagę na ideały, które się wciska (albo raczej wciskało) chłopcom do głów do tej pory.

Dawne wzorce męskości:

Wikingowie

Postawny, barczysty, budzący respekt i grozę wiking dla wielu był symbolem męskości. Koniecznie z blaszanym hełmem z rogami po bokach…

prawdziwy-mezczyzna-wiking-ksiazka

Tyle tylko, że mężczyzna nie musi być ani silny, ani brutalny. Owszem, są dziewczyny, które marzą o kulturystach i postawnych siłaczach, ale czy mężczyzna o wielkim sercu i umyśle nie jest prawdziwym mężczyzną?

Piraci

Jak można wyczytać w tej mądrej książce, piraci byli brudni, brodaci, głośni i obłudni. Byli oszustami, złodziejami i wbrew obiegowej opinii wcale nie zasługiwali na naśladowanie. No, bo czy czysty, ogolony, cichy i uczciwy mężczyzna nie jest prawdziwym facetem???

Spartanie

Weźmy z kolei Spartan. Surowe wychowanie bez wygód i sentymentów było przez wieki drogą do prawdziwej męskości. Wojownicy ze Sparty od Starożytności byli wzorem cnót wszelakich. Ale czy słusznie?

/prawdziwy-mezczyzna-spartanie-ksiazka

Męskie wzorce w książkach dla dzieci

Mój syn ma już 10 lat i dużo czyta. Kiedy zaglądam mojemu synowi przez ramię do książki, to zauważam ze smutkiem, że chłopcy w powieściach dla dzieci w jego wieku (a przede wszystkim w szkolnych lekturach!) prezentują wzorce podobne do tych dawnych brutali. Zabijają niedźwiedzie polarne jak Anaruk. Płatają dziewczynkom figle jak chłopcy z Bullerbyn. Albo idą już zupełnie na całość i robią psikusy wszystkim dokoła jak koszmarny Karolek. Chłopcy ci są męscy jak wikingowie, piraci i wojownicy ze Sparty – złośliwi, hałaśliwi. Są też dzielni i odważni, ale w sposób, który nijak ma się do naszej rzeczywistości. Chyba, że macie pod ręką jakiegoś niedźwiedzia do zabicia.

Mało jest książek ukazujących męskie wzorce na miarę naszych czasów, w których kładzie się nacisk na wrażliwość i akceptację samego siebie.

Wrażliwość, jaką próbujemy wpoić chłopcom, nijak się ma do tego, co im czytamy.

Sprzeczność! Widzę sprzeczność!

Z jednej strony stawiamy nacisk na wyrażanie emocji – organizujemy dzieciom warsztaty z psychologiem i rozmawiamy o empatii. Nie uważamy już, że wrażliwość jest domeną wyłącznie kobiet. Chwalimy chłopca za pomoc koleżance i opiekuńczy stosunek do młodszego rodzeństwa czy zachęcamy do wsparcia zbiórki psiej karmy do schroniska.

Z drugiej strony jednak kupujemy im „męskie” książeczki o dzielnych piratach, strażakach, pilotach i operatorach koparek. Na dodatek w kryzysowej sytuacji wyrywa się nam z piersi:

– Nie płacz.
– Nie maż się.
– Chłopaki nie płaczą!

Tym samym dajemy im więc sygnał, że chłopak musi być zawsze twardy, ukrywać swoje emocje i pasować do tego dawnego wzorca.

prawdziwy-mezczyzna-kodeks-ksiazka

Skąd więc ci biedni chłopcy, którzy dostają sprzeczne sygnały, mają wiedzieć, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną?

Z pomocą przychodzi nam ta oto książka.

jaki-jest-prawdziwy-mezczyzna-ksiazka-scott-stuart

Uwaga: spoiler!

Okazuje się więc, że prawdziwy mężczyzna:

  • Walczy o swoje wartości.
  • Ma pomocne dłonie.
  • Daje wsparcie, żebyś ktoś inny czuł się dobrze.
  • Przyznaje się do błędu.
  • Pokazuje swoje uczucia.
  • Ubiera się, jak lubi.
  • I robi to, co lubi.

A więc prawdziwego mężczyznę cechują te same, co prawdziwą kobietę. Możemy więc mówić o byciu prawdziwym człowiekiem. Przy czym moim zdaniem prawdziwy można by tu zastąpić słowem dojrzały.

jaki-jest-prawdziwy-mezczyzna-stuart-rusinek-ksiazka-dla-dzieci

Moja opinia

To piękna książka pisana przez kochającego ojca dla syna. Rady, jakie autor udziela małemu czytelnikowi, są uniwersalne bez względu na wiek czy płeć. Niesienie pomocy innym i życzliwość wobec rywali okazują są ważniejsze niż siła wikingów czy hart ducha spartańskich wojowników.

Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej obrazkom, to można w nich dostrzec coś więcej. Chodzi mianowicie o akceptację tego, jacy jesteśmy – a jesteśmy różni. Spójrzcie tylko na ten obrazek. Są tutaj ojcowie z synami, niepełnosprawni i zupełnie zdrowi, okularnicy, brodacze, rudzi, ciemnoskórzy… wszystkich tych mężczyzn łączy walka o wspólną planetę.

jaki-jest-prawdziwy-mezczyzna-ksiazka-dla-dzieci-scott-stuart

Czy ta książka jest potrzebna?

Kobiety w 2020 roku pokazały ogromną siłę. Już wcześniej zaczęły się ukazywać książki o naukowczyniach i kobietach, które zmieniły świat, ale to rok 2020 był tym czasem, kiedy kobiety tłumnie wyszły na ulice i bezpardonowo zaczęły walczyć o swoje. Dla mnie, jako mamy dwóch córek, był to czas, kiedy mogłam pokazać im siłę kobiet. Nasze półki zapełniły się książkami o Coco Chanel, Fridzie Kahlo, Rózi Rewelce czy Dziewczynkach, które latają wysoko.

Równocześnie jednak brakowało mi czegoś, co byłoby skierowane do chłopców. Czegoś, co pokazywałoby im drogę do wrażliwości, odkrywania siebie i troski o innych. Tą pustkę w naszej biblioteczce wypełniła ta właśnie książka i dlatego właśnie ją Wam pokazuję.

A trochę też dlatego, że przy pierwszym jej czytaniu wzruszyłam się do łez…

jaki-jest-prawdziwy-mezczyzna-scott-sturart-michal-rusinek-ksiazka-dla-dzieci

 jaki-jest-prawdziwy-mezczyzna-ksiazka-dla-dzieci-doroslych

Kończę już, bo zostałam właśnie upomniana przez syna takimi oto słowami:

– Nie pisz o tej książce. Ta druga jest dużo lepsza!

A ta druga to… „Mój cień jest różowy” tego samego autora, czyli Scotta Stuarta. Zapamiętajcie tego pisarza, bo intuicja podpowiada mi, że jego książki zmienią oblicze literatury dziecięcej na zawsze.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.