Jeśli matematyka jest królową nauk, to królową matematyki jest teoria liczb.
/Carl Friedrich Gauss (1777–1855) zwany Księciem matematyków/
Kategoria: gry edukacyjne – matematyka
Ilość graczy: 1, 2 lub 4
Przedział wiekowy: wg producenta 3-5 lat
Potrzebne kompetencje:
Do samodzielnej zabawy potrzebna jest umiejętność grupowania elementów w zbiory według danej cechy i umiejętność układania puzzli.
Z drobną pomocą rodzica puzzle może układać nawet dwuletnie dziecko, ale według mnie dopiero dziecko w wieku 4-5 lat jest w stanie w pełni korzystać z wartości edukacyjnej tych gier.
Spis treści
Opis gry
W pudełku znajdziemy 3 rodzaje matematycznych puzzli, z których każde mają 2 stopnie trudności. Przeznaczone są dla młodszych i starszych dzieci, w zależności od wiedzy i umiejętności.
Wieżowiec liczb i ilości
Najprostsza układanka czyli puzzle z cyferkami w kształcie wieżowca. Po jednej stronie układanki znajdują się ponumerowane piętra, do których należy dopasować części odpowiadające im budynku zgodnie z ilością mieszkańców na rysunku. Jest to nieszablonowy pomysł na naukę liczenia od 1-10, który spodoba się nawet dzieciom, które dawno już nauczyły się liczyć do 10.
Nie bez znaczenia są kolorowe i ciekawe obrazki, które wymagają od dzieci spostrzegawczości.
Regał sum
Na odwrocie układanki z wieżowcem znajduje się nieco trudniejsze zadanie. Tym razem na puzzlach znajdują się liczby z zakresu 11-20 przedstawione za pomocą działania. Dodając do siebie zbiory różnych przedmiotów zgodnie z zasadą: 4 łyżwy dodać 15 filiżanek równa się 19. Dzieci ćwiczą liczenie wraz z dodawaniem.
Po ułożeniu całości nic nie stoi na przeszkodzie by kontynuować zabawę pod tytułem „gdzie jest…”
Puzzle matematyczne dla dzieci
Wersja dla młodszych dzieci
Puzzle układa się łącząc elementy w zbiory:
1) tematyczne (słodycze, owoce, dzieci, domy)
2) geometryczne (koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt)
Układanie tych puzzli pomoże przedszkolakowi zrozumieć ideę tworzenia zbioru – jednego z podstawowych pojęć matematycznych. Przy okazji warto wspomnieć, że ludzie postrzegają świat kategoryzując elementy poznane zmysłami i układając je w zbiory.
Segregowanie elementów zbioru według danej cechy, w przypadku owoców czy słodyczy, jest proste, łatwe i przyjemne. Tworzenie prostych zbiorów pozwala nabrać wprawy w odnajdywaniu wspólnej cechy, której wyszukanie, w przypadku przedmiotów zbliżonych jedynie kształtem, jest o wiele trudniejsze. Rozpoznanie trójkąta w kształcie góry, namiotu czy znaku drogowego może stać się początkiem wspólnej zabawy polegającej na odnajdywaniu figur geometrycznych, które ukryły się w naszym otoczeniu.
Puzzle są łatwe, ale elementy są dwustronne i przed rozpoczęciem układania trzeba je odpowiednio poodwracać. Ustawienie poszczególnych elementów układanki w odpowiednią stronę, może również sprawiać trudności, bo na pierwszy rzut oka, nie zawsze jest oczywiste w którym miejscu należy je dopasować.
Z odrobiną pomocy rodzica albo doświadczenia poradzi sobie z tym zadaniem nawet trzyletnie dziecko, ale dopiero starsze przedszkolaki zrozumieją w pełni świadomie zasadę tworzenia zbiorów.
3) ta sama liczba (przedstawiona za pomocą cyfry, ilości przedmiotów, działania i palców u rąk)
To pozornie banalne zadanie może przysparzać przedszkolakom wielu kłopotów. Dopiero uczą się liczyć i kojarzyć liczenie z czymś więcej niż tylko słowami wypowiadanymi przy zabawie własnymi palcami.
Utrwalenie związku pomiędzy:
- cyfrą,
- liczbą wyprostowanych palców u własnej ręki,
- zbiorem określonej ilości przedmiotów lub kropek,
- działaniem
sprawi, że dziecko zacznie sprawniej posługiwać się liczbami w codziennym życiu i podczas zabawy. Dzięki temu matematyka przestanie być jedynie oderwanym od rzeczywistości abstrakcyjnym pojęciem.
Loteria i Lotto
W pudełku Gry matematyczne znajdują się również sporej wielkości karty z rysunkami, do których dołączone są małe kartoniki. Są to elementy potrzebne do ostatniej gry ćwiczącej spostrzegawczość dziecka i umiejętność liczenia.
Zależnie od przyjętego wariantu gra przyjmuje inny przebieg i strategię, ale zawsze sprowadza się do tego samego – policzenia na obrazku zwierzątek (psów, kur, żabek itp.) i położeniu kart na odpowiednie miejsce pod obrazkiem. Warianty gry, które stosujemy w domu, różnią się zwykle zasadami pozyskiwania potrzebnych kartoników (losowanie z worka, memory, wyciąganie kolejno ze stosu). Warto tutaj pokusić się o wymyślenie własnych zasad, aby uatrakcyjnić nieco zabawę, która dla dorosłego jest banalnie prosta i może się szybko znudzić.
Muszę przyznać, że jako rodzic nie do końca rozumiem fenomen tej zabawy, ale moim dzieciom bardzo przypadła ona do gustu. Pewnie za sprawą ładnych, kolorowych obrazków, których dopasowywanie wymaga od nich nieco uwagi ;) Przy okazji z młodszymi dziećmi powtarzamy sobie odgłosy poszczególnych zwierzątek.
W trudniejszej wersji (na odwrocie) mamy do dyspozycji kartoniki z większym zakresem liczb. 7 prezentów można ułożyć w 2 rzędach po 4 i 3 albo w 3 rzędach: 3, 2 i 2. Dzięki tej drobnej różnicy dziecko oswaja się z faktem, że 7 może być sumą zarówno 4+3 jak i 3+2+2. Albo 1+3+3 jeśli popatrzeć kolumnami (zobacz układ 7 prezentów na obrazku). Zdziwisz się jak oczywiste dla Ciebie rzeczy ciężko będzie zauważyć Twojemu dziecku.
Dziecko oswaja się podczas tej zabawy także wzrokowo z szacowaniem i szybkim wzrokowym liczeniem. Po pewnym czasie, dla obrazków 1-5 elementowych, dziecko będzie potrafiło na pierwszy rzut oka (bez liczenia) podać ile jest na obrazku elementów. A to bardzo pomoże w dalszej nauce matematyki.
Gry matematyczne – jakość
Pomysł i projekt gry
Gry matematyczne Clementoni mają na celu uatrakcyjnienie nauki tworzenia zbiorów i liczenia ze szczególnym naciskiem na pokazanie różnych sposobów przedstawiania danej liczby. To taka „wariacja z liczbami”, którą samemu trudno byłoby wymyślić. Różnorodność zadań i ilustracji sprawia, że nauka staje się przyjemnością, a dziecko w intuicyjny sposób zaczyna rozumieć podstawowe pojęcia matematyczne.
Jakość wykonania
Grube, ładnie wykończone puzzle, pomimo wielokrotnego używania, są w stanie idealnym. Jedynym ich mankamentem jest to, że są dwustronne, co początkowo przysparzało nam wiele trudności podczas układania. Z czasem zauważyłam jednak, że odwrócenie ich wszystkich w jedną stronę – białym lub kolorowym tłem do góry – znacznie ułatwia zabawę.
Rozwiązanie banalne, ale biorąc pod uwagę ilość elementów w pudełku trzeba trochę pogłówkować, aby dostrzec jakąkolwiek analogię pomiędzy nimi. Więc i dorośli muszą poćwiczyć spostrzegawczość.
Mechanizm autokorygujący
Wszystkie karty i puzzle mają mechanizm autokorygujący, który pozwala błyskawicznie sprawdzić czy dziecko nie popełniło błędu. W przypadku puzzli rolę tę spełnia kolorowe tło lub obrys wzdłuż brzegu elementów, co znacznie ułatwia wyszukiwanie poszczególnych elementów i odwracanie ich odpowiednią stroną.
Mechanizm autokorygujący w kartach do gry w lotto/loterię polegają na tym, że każde miejsce pod obrazkiem jest oznaczone znaczkiem, który odpowiada znaczkowi na karcie. Niestety w jednym miejscu jest błąd, który choć w niczym nie przeszkadza (moje niespełna 5-letnie dziecię nadal go nie zauważyło), ale irytuje gdy ktoś (ja) dopasowuje obrazki korzystając jedynie z symboli na kartach. Takie sytuacje przypominają mi o tym, że często dorośli kierują się przyzwyczajeniami, idąc „na skróty” i wyłączając myślenie.
Możliwości wykorzystania
Gry matematyczne Clementoni są w naszym domu od ponad roku i przez ten czas bawiliśmy się nimi wiele razy. Zależnie od wieku dzieci, zabawa polega jednak na czym innym:
- 2-3 lata
Największą atrakcję stanowią puzzle, które są układane na wyczucie, czyli… gdzie co pasuje. Wskazany jest nadzór rodzica. - 4 lata
Zbiory zabawek, owoców czy domów są tworzone w bardziej świadomy sposób. W tym wieku największą popularnością cieszyły się karty z obrazkami – Mati układał kartoniki zgodnie z kluczem pod obrazkiem licząc za każdym razem elementy (krówki, żabki) na obrazku. Był to dla niego bardzo dobry trening liczenia i spostrzegawczości. - 5 lat
Rośnie zainteresowanie większymi liczbami (10-20). Pojawia się też większe zainteresowanie działaniami oraz zależnościami między liczbą palców u ręki a kropkami na rysunku.
Jak widzicie Gry matematyczne mogą być używane przez kilka lat na różne sposoby, a dziecko w miarę rozwoju i zdobywania wiedzy będzie je odkrywało na nowo.
Ocena według Tygrysiaki.pl
ZALETY
- przyjemna nauka liczenia, dodawania i tworzenia zbiorów
- pomysłowe, urozmaicone zadania (puzzle, gry z użyciem kart)
- uniwersalność: możliwość zabawy na wiele sposobów
- bardzo dobra jakość wykonania (elementy wykonane z grubej i odpornej tektury, bardzo ładne obrazki)
WADY
- zamieszanie z dwustronnymi puzzlami (ćwiczenie dla rodziców)
- drobny błąd w mechanizmie autokorygującym
Podsumowanie
Na końcu trzeba sobie zadać pytanie:
Czy warto zainwestować 30-40 PLN w rozwój matematycznych umiejętności moich dzieci?
„Liczby rządzą światem” twierdził Pitagoras.
Zgadzamy się z nim i cieszymy się z tego zakupu! Gra służy nam już kilka lat, a potem pewnie posłuży innym dzieciom.
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go na Facebooku!
Przepraszamy.
Jak możemy poprawić artykuł?
Dziękujemy za przesłanie opinii.