Pinterest to w Polsce ciągle jeszcze bardzo mało popularny serwis. A szkoda, bo odkąd go poznałam, zawładnął moim sercem, umysłem i czasem. Sprawił, że przestałam nawet oglądać czasopisma o wnętrzach i zaczęłam znacznie rzadziej korzystać z porad wujka Google.
Spis treści
1. O co w tym całym Pintereście chodzi?
Pinterest jest serwisem społecznościowym przeznaczonym do kolekcjonowania treści wizualnych. Nie dość, że brzmi strasznie, to jeszcze nic konkretnego nie mówi.
Prościej mówiąc, Pinterest jest zbiorem tablic ze zdjęciami, z których każde jest linkiem do jakiejś strony. Tworzy to przebogatą bazę zdjęć.
Każdy użytkownik Pinteresta może przypiąć (przypinować) do swojej tablicy dowolne zdjęcie znalezione w internecie. Zebrane w ten sposób zdjęcia to tzw. piny. Zdjęcia te mogą być później „przepinowane” na tablice innych użytkowników. Ot, i cała filozofia.
2. Historia Pinteresta
Pinterest (pin = przypiąć, interest = zainteresowania) powstał w marcu 2010 roku w Stanach Zjednoczonych (w tym samym miesiącu co Instagram). Pinterest jest w TOP50 najpopularniejszych stron internetowych na świecie.
W listopadzie 2021 roku Pinterest ma już ponad 444 mln aktywnych użytkowników i jest jednym z najszybciej rozwijających się portali społecznościowych. Pod względem szybkości rozwoju przegonił Facebooka i Twittera.
O tym jak dużym serwisem jest Pinterest świadczą liczby:
300 mln osób |
50%+ krajów |
85% na urządzeniach mobilnych |
200 mld pinów |
Początkowo Pinterest był dostępny tylko dla wąskiego grona użytkowników zaproszonych przez znajomych. Jednak i to nie stanowiło przeszkody do założenia tam konta, bo na stronie głównej serwisu można było sobie takie zaproszenie samemu wygenerować. Obecnie nie potrzeba już żadnych zaproszeń, serwis jest ogólnodostępny i właściwie jedyną przeszkodą może być jego nieznajomość.
Od 18 grudnia 2013 Pinterest jest dostępny w języku polskim.
W styczniu 2022 roku wartość Pinteresta jest szacowana na 19 mld USD.
Dla porównania Facebook jest wart 845 mld USD.
3. Po co więc ten cały Pinterest?
Można by powiedzieć, że Pinterest to takie miejsce, gdzie zbieramy interesujące nas zdjęcia. Bardzo popularne jest traktowanie Pinteresta jak wyszukiwarkę zdjęć celem umieszczenia ich potem na swoim blogu lub stronce. Niestety nie zawsze jest to zgodne z prawami autorskimi, ale to temat na inny wpis.
Używanie Pinteresta tylko do obejrzenia zdjęć związanych z interesującym nas tematem to tylko jeden ze sposobów korzystania z niego. I nie mam tu na myśli dodawania własnych zdjęć z dysku jak na Instagramie czy też dodawanie własnych pinów z odwiedzanych stron.
Pinterest umożliwia wyszukiwanie interesujących stron powiązanych tematycznie z naszymi zainteresowaniami. Nie wszyscy wiedzą, zdjęcia przypinane do tablic są tak naprawdę linkami do stron, z których pochodzą. Wystarczy kliknąć dwa razy w fotkę albo poszukać przycisku „Odwiedź stronę” i już jesteśmy w serwisie, w którym jest mnóstwo podobnych zdjęć! Jest to bardzo przydatna funkcjonalność, gdy szukamy inspirujących wnętrz czy stylizacji.
4. Do czego można wykorzystać Pinterest?
Pinterest jest nieskończonym źródłem inspiracji w każdej dziedzinie!
Osobiście najczęściej używam Pinteresta do wyszukiwania wzorów do szydełkowania i przeglądania wnętrz. Do tej pory żeby nie tracić czasu na przeczesywanie internetu kupowałam magazyny typu „Cztery kąty”, „Moje mieszkanie” itp. Miałam ich całkiem pokaźny stosik, ale wyrzuciłam je wszystkie po odkryciu Pinteresta!
Mąż „zakochał się” w pinach z cytatami. Utworzył sobie z nich m.in. własną tablicę motywacyjną.
Tutaj mam wszystko, czego potrzebuję: miliony zdjęć, wyszukiwarkę i linki do serwisów, które uważam za godne odwiedzenia. A to wszystko dostępne za darmo i z każdego komputera, tableta czy smartfona – wystarczy się zalogować!
Ciągle zdarza mi się, oglądając jakieś ciekawe zdjęcie, że idę po więcej do strony, skąd pochodzi dany pin. Szczególnie gdy w opisie jest napisane, że zdjęcie pochodzi z artykułu „27 rzeczy, które zdecydowanie należą do Twojego wymarzonego domu”
Oczywiście, jak każdy inny serwis społecznościowy, Pinterest również daje możliwość wyróżniania pinów i obserwowania użytkowników, którzy mają ciekawe piny. Można również przeglądać ich tablice w poszukiwaniu podobnych pinów lub zacząć je obserwować.
5. Jakie tablice warto obserwować?
Szczególnie warte obserwowania są tablice zawierające piny ściśle związane ze sobą tematycznie (np. „tipi dla dzieci” czy „pomysły na aranżacje skosów na poddaszu„). Wtedy możemy mieć pewność, że właściciel obserwowanej tablicy dorzuci do niej coś, co nas naprawdę zainteresuje.
Zauważyłam, że obserwowanie tablic typu „kuchnie” lub „zabawki” jest stratą czasu. Kilka pinów wartych obejrzenia, a reszta kompletnie w innym guście. Lepiej poszukać tablicy, która nas naprawdę interesuje, na przykład: „biała kuchnia” lub „nowoczesna kuchnia„. Wtedy są większe szanse, że kolejne piny, o których będziemy powiadamiani trafią w nasz gust i zainteresowania.
6. Co poza zdjęciami można znaleźć na Pintereście?
Ponieważ Pinterest jest bardzo popularny na Zachodzie, właściciele najróżniejszych stron internetowych zauważyli już drzemiący w nim potencjał i robią co mogą, by ich piny (= linki do ich artykułów) się tam znalazły.
Oprócz inspiracji modowych, wnętrzarskich, zdjęć z różnych zakątków świata i wszystkiego czemu tylko da się zrobić zdjęcie, warto również zwrócić uwagę na piny prezentujące artykuły.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę na Pintereście frazy: „dziecko” lub podobnej, oprócz zdjęć dzieci, ubrań, wózków i tym podobnych, najwięcej pojawi się oczywiście zdjęć słodziutkich, malutkich bachorków. Pojawią się jednak również piny tego typu:
51 rzeczy, które dzieci muszą wiedzieć przed przedszkolem
W ten sposób można znaleźć wiele ciekawych blogów i stron, których pewnie w google nigdy byśmy nie znaleźli. Bo kto z nas wpisałby „51 things your kids need to know before kindergarten” w wyszukiwarkę? :)
Inny sposób wykorzystania Pinteresta to przeglądanie pinów z jedzeniem. Część z nich może was zaprowadzić do naprawdę wartościowych serwisów i blogów kulinarnych, których odkrycie zajęłoby Wam pewnie sporo czasu.
Spotkaliście się już wcześniej z Pinterestem?
A może macie już jakieś odkrycia z nim związane, którymi chcielibyście się podzielić w komentarzach?
A może wolisz tradycyjne inspiracje?
Świąteczne pomysły na prezenty dla dzieci
Przepraszamy.
Jak możemy poprawić artykuł?
Dziękujemy za przesłanie opinii.