Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Sharp KC-A50EUW – opinia

Gdy powietrze na zewnątrz cuchnie zamykamy okna i liczymy na to, że smog nas w domu nie dopadnie. Okazuje się jednak, że stężenie szkodliwych zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń może być tylko o połowę niższe, co przy stężeniu pyłów PM10 na poziomie 300% normy, jest nadal bardzo wysokie. Okazuje się więc, że jedyną skuteczną obroną przed smogiem jest domowy oczyszczacz powietrza. Tylko jak kupić dobry oczyszczacz i na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem oczyszczacza powietrza dowiadywaliśmy się, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Trudno było nam podjąć decyzję, opierając się jedynie na recenzjach konkretnych urządzeń, bo nie lubimy polegać na rekomendacjach obcych nam osób. Po tygodniu zagłębiania się w artykuły i poradniki na temat oczyszczaczy powstała nasza osobista check-lista najistotniejszych funkcji.

Oto lista parametrów, które wzięliśmy pod uwagę przed wybraniem oczyszczacza powietrza (od najważniejszego):

1. Przeznaczenie

W naszym przypadku impulsem do zakupu oczyszczaczy była walka z uciążliwą alergią i astmą, a w dalszej kolejności ze smogiem. Szukaliśmy oczyszczacza przeznaczonego dla alergików, który wspomagałby nas przez cały rok. Tańsze odpylacze powietrza nie wchodziły w grę. Podstawą był zestaw filtrów HEPA13 oraz jonizator powietrza aktywnie zwalczający alergeny.

Po tygodniu intensywnego zbierania informacji i czytania opinii ekspertów, zdecydowaliśmy się na oczyszczacz Sharp KC-A50EUW, który jest wyposażony we wspomniane filtry i opatentowany jonizator Plasmacluster. Model ten ma również wbudowany nawilżacz, który nie był dla nas tak ważny. Tak jak przypuszczaliśmy, przez trzy miesiące używania oczyszczacza nie włączyliśmy nawilżacza ani raz, ponieważ nie było takiej potrzeby.

2. Przepływ powietrza

Przepływ powietrza i wskaźnik emisji czystego powietrza (CADR – Clean Air Delivery Rate) to parametry informujące ile powietrza w ciągu godziny może przefiltrować dane urządzenie. To właśnie one decydują o skuteczności oczyszczacza w pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na sprawnym oczyszczaniu (a zwykle tak jest), to im większe pomieszczenie, tym większy przepływ powietrza jest nam potrzebny.

Oczyszczacz dobiera się do pokoju, a nie całego mieszkania!

Licząc potrzebny nam przepływ powietrza bierzemy pod uwagę pomieszczenie, w którym oczyszczacz będzie stał przez większość czasu. Jeśli mamy zamiar go przenosić na noc/dzień do innego pokoju, bierzemy pod uwagę większe pomieszczenie.

Eksperci radzą, aby na każdy 1 m2 pomieszczenia przypadało 8,5 m3/h przepływu powietrza. Jeśli zatem mamy pokój o wymiarach 5×5 (25 m2 powierzchni), to potrzebujemy oczyszczacza z przepływem powietrza co najmniej 212,5 m3/h (25*8.5). Największy pokój  w naszym domu ma 36m2 i to właśnie jego powierzchnię braliśmy pod uwagę wybierając oczyszczacz powietrza.

Wbrew przekonaniu niektórych domorosłych ekspertów, urządzenie pracujące w jednym pomieszczeniu nie oczyszcza powietrza w całym domu. Nie oczyszcza go nawet w sąsiednim pokoju!

Wynika to z tego, że powietrze pomiędzy dwoma pomieszczeniami, nawet przy szeroko otwartych drzwiach nie wymienia się na tyle intensywnie, by jedno urządzenie obsłużyło równocześnie dwa pomieszczenia. Nowe porcje zanieczyszczeń stale docierają do pokoju nawiewnikami i szczelinami okiennymi, a kurz stale powstaje w każdym pomieszczeniu, niezależnie od reszty mieszkania. Nawet gdy uszczelnimy dokładnie okna, to powietrze z zewnątrz będzie nadmuchiwało przez otwory wentylacji grawitacyjnej, więc tego i tak nie unikniemy.

W naszym domu (dwa poziomy, powierzchnia około 150m2) używamy w sumie trzech oczyszczaczy. Dwa stoją w sypialniach, a trzeci w salonie. W ciągu dnia oczyszczacz z sypialni dzieci przenosimy do gabinetu (waga 15–20kg), ponieważ w dzień nikt nie korzysta z sypialni.

3. Częstość wymiany filtrów

Dostępne w większości sklepów oczyszczacze znacznie różnią się między sobą wymaganą częstotliwością wymiany filtrów. Okres użyteczności filtra zwykle wynosi 2-3 lata. Koszt 5-krotnej wymiany filtrów w perspektywie 10 lat to dość spory wydatek, który najlepiej wliczyć w cenę oczyszczacza.

Porównując cenę całego zestawu oczyszczacz+filtry, może się okazać, że ten początkowo najdroższy model w długiej perspektywie wychodzi taniej, bo filtr wymienia się rzadziej – w przypadku Sharpa co 10 lat. Warto też pamiętać o tym, że znany, renomowany producent jest gwarancją dostępności filtrów za kilka lat, gdy będziemy ich potrzebować, a te mniej znane marki mogą być już niedostępne.

4. Zużycie energii

Choć mój mąż ma hopla na punkcie oszczędzania prądu, to tym razem wyjątkowo znalazło się ono dopiero na czwartym miejscu. Zużycie energii jest ważne w przypadku wielkich oczyszczaczy powietrza używanych w zakładach przemysłowych. Moc domowych oczyszczaczach wynosi około 15-80 W, czyli tyle co słaba żarówka starego typu. Umówmy się więc, że nie jest to koszt mocno odczuwalny w rachunkach za energię.

5. Poziom hałasu

Cicha praca urządzenia to ważny czynnik i nie należy go nigdy bagatelizować. Ciągła praca oczyszczacza decyduje o jego efektywności, więc należy założyć już na wstępie, że w sezonie oczyszczacz będzie pracował 24h/dobę. Pamiętajcie więc, że nawet niewielki hałas słyszany przez długi czas jest męczący.

Nasz oczyszczacz Sharp KC-A50 emituje hałas o mocy 16-49 dB. Przez większą część dnia i całą noc pracuje na najniższych obrotach, przez co praktycznie go nie słychać. W nocy (jeśli już) o wiele bardziej przeszkadza mi nieustanny ruch powietrza niż jego szum.

6. Wyświetlacz i panel sterowania

Oczyszczacz Sharp KC-A50 posiada kilka niezależnie działających funkcji, którymi steruje się się za pomocą prostego panelu. Tych kilka przycisków pozwala na regulację prędkości przepływu powietrza oraz włączenie oczyszczania z funkcją nawilżania lub jonizowania.

oczyszczacz-sharp-panel-sterowania

To jednak nie wszystko. Panel sterowania możemy jednym przyciskiem zablokować przed dziećmi albo przypadkowym przełączeniem podczas przesuwania. Dodatkową funkcją jest regulację podświetlenia, której używam zamiast lampki, gdy wstaję w nocy do karmienia. Istnieje też możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia, z czego równie często korzystam.

Dodatkowo urządzenie informuje nas o stanie powietrza za pomocą dwóch kolorowych kontrolek i wyświetlacza wilgotności powietrza (zielone 50 na zdjęciu poniżej). Kontrolki informujące o obecności uciążliwych zapachów i cząstek kurzu zapalają się na czerwono (jest źle!) i w miarę poprawy jakości powietrza stają się żółto-pomarańczowe, a następnie zielone.

Tygrysiakom najwięcej uciechy sprawia zabawa oczyszczaczem, gdy po powrocie z podwórka wytrzepią kurtkę w jego pobliżu. Wtedy wszystkie kontrolki wyglądają jak czerwone rubiny.

7. Łatwość przenoszenia

Kupując oczyszczacz powietrza do naszego dużego domu wiedzieliśmy, że nie poprzestaniemy na jednym urządzeniu. Większość osób, rozważając zakup dość drogiego oczyszczacza powietrza, ma jednak zamiar przenosić go z pokoju dziennego do sypialni i z powrotem. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny czynnik – wymiary i ciężar oczyszczacza.

W przypadku modelu Sharp KC-A50 mamy do czynienia z dość dużym pudłem o wadze 15 kg. Jego przenoszenie na niewielkie odległości, na jednym piętrze domu, nie stwarza trudności, jednak przenoszenie go między piętrami byłoby już uciążliwe.

Oczyszczaczem można przejeżdżać za pomocą doczepionych kółek (jest możliwość blokady), więc przemieszczanie go w pokoju jest łatwe i przyjemne. Mimo kółek oczyszczacz jest stabilny i nie przewraca się. Nasz najmłodszy Tygrysiak uwielbia robić sobie z niego pchacz i wędrować w ten sposób po pokoju, na ile jej kabel pozwoli ;)

To są już wszystkie czynniki, które braliśmy pod uwagę kupując oczyszczacz powietrza.

My zdecydowaliśmy się na model Sharp KC-A50EUW i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. W momencie zakupu były dostępne także modele A60, jednakże różniły się one tylko większą mocą. Do naszych pomieszczeń (25-40 m2) w zupełności wystarczył model A50.

Mam nadzieję, że kierując się naszą listą, Wy również wybierzecie swoje idealne oczyszczacze powietrza. Dla ułatwienia łapcie za link do porównywarki cenowej z zestawieniem dostępnych na rynku oczyszczaczy Sharp.

Udanych zakupów ;)


Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.