Cukrowe lampiony – ozdoby świąteczne DIY

Ozdoby świąteczne DIY

Idealna dekoracja świąteczna jest niepowtarzalna, zachwycająco piękna i sprawia, że dzięki niej niepowtarzalny klimat świąt pojawia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Równocześnie powinna być ona niedroga i zajmować niewiele miejsca w szafie, bo to w końcu tam spędza większą część roku. Z takimi wymaganiami nie ma zmiłuj. Trzeba zakasać rękawy, wziąć się do roboty i świąteczne ozdoby wykonać samodzielnie. Oczywiście z pomocą dzieci.

Święta od wielu lat kojarzą mi się z własnoręcznie wykonanym kolorowym łańcuchem, papierowymi ozdobami na choinkę i małymi serwetkami, które symbolizują długo wyczekiwany śnieg. Takie ozdoby bożonarodzeniowe są w naszym domu tradycją, którą próbuję zaszczepić moim dzieciom jako bardzo dobry sposób na oderwanie ich od telewizora w czasie gdy rodzice sprzątają, a babcie pieką, gotują i lepią pierożki.

Ozdoby świąteczne dla dzieci

Ozdoby wykonywane przez dzieci powinny być na tyle proste, by niezależnie od wieku, zdolności manualnych i zaangażowania małego artysty wyglądały efektownie. Powierzając dzieciom tak ważne zadanie jak własnoręczne wykonanie ozdób musimy pamiętać, że mali dekoratorzy nie dadzą się łatwo oszukać i jeśli coś pójdzie nie tak, to nasz zmysł estetyczny będzie narażony na wątpliwej piękności ozdoby przez całe święta. Naszych świątecznych gości również…

Wiem co mówię, bo do dziś mam w swoim albumie zdjęcia z choinką hojnie udekorowaną wycinankami trzyletniej Ani. Wielkie uznanie dla mojej mamy za uszanowanie mojego dzieła – ja bym tego nie wytrzymała ;)

Proponowane przeze mnie niezwykłe cukrowe lampiony są na tyle łatwe do wykonania, że poradziła sobie z nimi nawet moja dwuletnia córka. A zatem do rzeczy.

Cukrowe lampiony

Potrzebne rzeczy:

  • szklanki lub pucharki do deserów
  • 2 płaskie talerze
  • pędzel
  • jajko
  • pół szklanki cukru
  • małe świeczki (podgrzewacze)
  • cynamon lub mieszanka przypraw korzennych

Świąteczny lampion DIY

Wykonanie

1. Rozbijamy jajko, oddzielamy białko i wylewamy je na jeden talerz. Na drugi talerz wysypujemy cukier.

2. Przy pomocy pędzla malujemy białkiem wzory na szkle. Ewentualnie można obtoczyć szklankę w białku.

3. Obtaczamy szklankę w cukrze, delikatnie otrzepujemy i czekamy aż lampion wyschnie.

4. Wsypujemy pozostały cukier do środka lampionu, wkładamy świeczkę i zapalamy. Gotowe!

Dla uzyskania świątecznego korzennego aromatu polecam nasypać szczyptę przyprawy do piernika na cukier przed włożeniem świeczki. Gdy świeczka się nagrzeje delikatny cynamonowy aromat będzie się unosił w całym pomieszczeniu.

Ozdoby świąteczne DIY

Ozdoby świąteczne DIY

Skąd czerpać inspiracje?

Jak widać własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne nie wymagają wielkich zdolności manualnych ani artystycznego zacięcia. Wystarczy chwila wolnego czasu, kilka rzeczy i dobry pomysł. No właśnie… Jeśli brakuje Wam pomysłów na bożonarodzeniowe DIY, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Westwing do Świątecznej Manufaktury – miejsca, w którym zobaczycie jak z kilku rzeczy, które na pewno macie w domu, wyczarować niepowtarzalną świąteczną dekorację.

PS. Na Tygrysiaki.pl też zaglądajcie, bo świąteczne tematy będą u nas gościły przez cały grudzień ;)

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.