Ten wpis miał na początku wyglądać zupełnie inaczej…
Recenzja gry Pytaki, którą właśnie czytasz, miała być merytorycznym artykułem o tym jak rozmawiać razem z dziećmi o uczuciach. Przygotowując się do jego napisania zrobiłam research, który skłonił mnie do zmiany planów.
W prawie wszystkich publikacjach dotyczących rozwijania inteligencji emocjonalnej u dzieci pojawiało się koło albo tabela emocji złożone z 6 podstawowych uczuć oraz ich słabszych i silniejszych wariantów. Podobieństwo tego podziału do kart uczuć, które mamy w Pytakach było uderzające i, jak podejrzewam, całkowicie nieprzypadkowe.
Aleksandra Sulej i Michał Kreczmański (twórcy gry) umiejętnie połączyli fachową wiedzę na temat emocji z rodzinną zabawą i stworzyli grę, która moim zdaniem łączy ludzi w wieku od 3 do 93 lat.
Z tego powodu zdecydowałam się przejść do konkretów i napisać po prostu recenzję tej gry. Bez rozpisywania się na temat rodzajów emocji i mówienia Wam jak macie rozmawiać na ten temat z dziećmi. Wszystko to znajdziecie przecież w Pytakach.
Pytaki – nietypowy pomysł na grę rodzinną
Chociaż Pytaki są reklamowane jako gra, to w moim odczuciu nie są one grą. Według mnie Pytaki to narzędzie pomagające zbudować silne rodzinne więzi i nauczyć się dobrej komunikacji z bliskimi. To przewodnik, który zaprowadzi nas w rzadko odwiedzane rejony emocji naszych bliskich i nas samych. To w końcu zachęta do zagłębienia się w życie naszej rodziny oraz przemyślenie pewnych rytuałów czy zdarzeń, które utkwiły w naszej pamięci.
A wszystko to za sprawą kilku dobrze przemyślanych gadżetów…
Elementy gry:
- żetony z pytaniami
- kostka emocji
- karty uczuć
- dodatkowe: normalna kostka do gry, drewniany pionek, woreczek na żetony, notesik i ołówek.
Akcesoria dodatkowe to wspomagacze, które ułatwiają zorganizowanie oraz przeprowadzenie rozgrywki. Nie wnoszą do gry niczego konkretnego, więc nie będę się na nich skupiać i po prostu przejdę do pozostałych elementów.
Pytaki – żetony z pytaniami
Żetony z pytaniami to najważniejsze elementy gry, na których znajdują się pytania i polecenia.
Pytania te dotyczą znajomości innych uczestników gry lub własnych wspomnień z najlepszych wakacji albo rodzinnej wycieczki. Dzięki nim dowiemy się co cieszy, a co smuci bliskie nam osoby. Poznamy przepis na idealny sobotni poranek i dowiemy się który wyjazd rodzinny był najlepszy.
Polecenia wymagają od graczy okazywania sobie czułości (np. powiedz osobie siedzącej obok, że ją kochasz) albo rzucenia kostką uczuć i opowiedzenia o własnych emocjach.
Jeśli wylosowane pytanie jest dla nas zbyt osobiste, nie mamy pomysłu co na nie odpowiedzieć albo z jakiegoś innego powodu nie chcemy na nie odpowiadać, to zawsze możemy wymienić je na inne.
Kostka emocji
W pierwotnym zamyśle kostka emocji służy do losowania uczucia, o którym mamy opowiedzieć. Karty uczuć są zaś ściągawką pozwalającą na szersze interpretowanie wyrzuconej buźki. Warto jednak poświęcić trochę czasu i omówić je wspólnie. Taka rozmowa już sama w sobie może być niezwykle ciekawa i inspirująca.
Karty uczuć
Karty uczuć to ściągawki, które podpowiadają jakie emocje kryją za daną miną. Urozmaicają grę, wprowadzając do niej odczucia powiązane z głównymi emocjami – smutkiem, strachem czy radością.
Analiza kart uczuć z dziećmi uświadomiła mi dwie rzeczy.
Po pierwsze wachlarz emocji, który odczuwamy każdego dnia wcale nie jest taki szeroki, jakby się mogło wydawać. Z pozoru odległe od siebie odczucia mają ze sobą wiele wspólnego, np. bezradność i uczucie porażki są powiązane ze smutkiem. Wszystko to co sprawia, że dość łatwo je ze sobą pomylić.
Po drugie zauważyłam, że konflikty w naszej rodzinie często pojawiają się z powodu mylenia ze sobą emocji i problemami z rozmawianiem o nich. Wspólne zastanowienie się jaka jest różnica między poszczególnymi uczuciami przeniosło się na ciut lepszą komunikację w naszym domu.
Cel gry i możliwe scenariusze
Zanim przystąpiliśmy do zabawy w Pytaki, przeczytałam instrukcję gry oraz kilka jej recenzji w sieci. Mimo to zasady ciągle wydawały mi się niejasne, a cel gry mało doprecyzowany. Żeby docenić tą grę, musiałam zrezygnować z wyrytego w mojej głowie schematu gry, w której ktoś wygrywa, a ktoś inny przegrywa.
Pytaki nie są typową grą planszową ani karcianą. To gra, której głównym celem jest lepsze poznanie innych graczy. Towarem do „licytowania” są tutaj rodzinne opowieści, a wygraną silniejsze relacje z najbliższymi i dowiedzenie się o siebie nawzajem czegoś nowego.
Ponieważ cel ten można osiągnąć na wiele sposobów, w Pytaki można grać wykorzystując różne scenariusze opisane w instrukcji albo samodzielnie wymyślone:
- jedna osoba losuje jeden żeton z woreczka i odpowiada na pytanie
- losowanie kilku żetonów z pytaniami i wybieranie jednego z nich
- jedna osoba losuje żeton z pytanie i wszyscy po kolei odpowiadają na zadane pytanie
- ułożenie żetonów na stole i stworzenie z nich „planszy”, po której porusza się pionek
- inne…
Tygrysiaki, które są przyzwyczajone do grania w różnego rodzaju planszówki, zdecydowanie wolą wariant z tworzeniem własnej planszy. Wybierają go mimo tego, że Nela regularnie nam ją burzy i przeszkadza w grze.
Pytaki – dla kogo jest ta gra?
- Dla rodziców z dziećmi w wieku od 3-4 lat
Może w nią grać również samo rodzeństwo, bez rodziców, o ile przynajmniej jeden z graczy potrafi czytać i może na głos przeczytać wylosowane przez innych pytania.
- Dla odważnych
Dla twardzieli, którzy nie będą bali się udzielić szczerej odpowiedzi i dla tych, którzy przyjmą wszystko na klatę. Na przykład krytykę całej rodziny z powodu zbyt długiego przesiadywania w łazience codziennie rano…
- Dla bliskich sobie osób
Udzielenie odpowiedzi na niektóre z pytań może być mało komfortowe kiedy nie jesteśmy w gronie najbliższych sobie osób. W takiej sytuacji można wymienić żeton z pytaniem albo po prostu udzielić innej, mniej osobistej odpowiedzi. Moim zdaniem jednak gra traci wtedy swój głęboki sens.
- Dla zakochanych
Pytaki to idealny pomysł na randkę. Również małżeńską ;) Żetony mogą Wam posłużyć jako pretekst do rozmowy na tematy, których poruszenie nie przyszłoby Wam do głowy.
Dlaczego warto grać w Pytaki?
Inteligencja emocjonalna jest według ekspertów ważniejsza niż iloraz inteligencji mierzony testami badającymi zdolność logicznego myślenia. To ona decyduje o sukcesie w życiu zawodowym i osobistym.
Pytaki pogłębiają rodzinne więzi, uczą rozmawiania na temat emocji i świadomego ich przeżywania. Korzyści płynące z tej rodzinnej gry zostały docenione przez ekspertów i rodziców, a dowodem na to są liczne nagrody.
Zamiast posyłać dzieci na kolejne zajęcia, zmuszać je do wkuwania tabelek i schematów, powinniśmy skupić się na rozwijaniu ich inteligencji emocjonalnej za pomocą zwykłej rozmowy. Albo za pomocą Pytaków.
Gorąco polecam!
Podobne wpisy na blogu:
Jak rozmawiać z dzieckiem o miłości? – recenzja książki „Miłość” Astrid Desbordes
Przepraszamy.
Jak możemy poprawić artykuł?
Dziękujemy za przesłanie opinii.