Nutrigenomika – co to takiego?

Nutrigenomika, dieta i genetyka

Świadomość społeczna w temacie tego, co zawiera nasze jedzenie, które spożywamy na co dzień, jest coraz większa, jednak myli się ten kto jest przekonany o dokładności swojej wiedzy. Jedzenie zdrowe lub nie również stanowią tu przykład, jak mało pewności mamy w przypadku poszczególnych składników swojej wiedzy w tym temacie.

Co jakiś czas pojawia się natomiast artykuł mówiący, że coś jest zdrowe (a jeszcze niedawno było wręcz na odwrót) lub obnażający błąd poprzedników, którzy uznali dany produkt za najlepszy dla naszego organizmu – wystarczy spojrzeć na odkrycie negatywnych skutków glutenu w produktach. I tu właśnie na scenę wkracza nasza tytułowa nutrigenomika – dziedzina nauki badająca wpływ poszczególnych składników na nasze ciało i kondycję.

Z czym to się je?

Im bardziej złożony produkt, tym więcej składników, których właściwości należało by dogłębnie zbadać. Organizm ludzki może różnie zareagować na daną substancję, czasem nawet poprzez wystąpienie objawów chorobowych. Im lepiej poznamy to co jemy, tym lepiej będziemy mogli zaplanować zdrowy i pożywny harmonogram żywieniowy. Z pomocą (specjalistyczną) przychodzi nam tu nutrigenomika. Jaki jest jej cel? Zbadanie wszystkich składników żywieniowych i opracowanie idealnej diety, która dostarczy naszemu ciału to, co jest mu potrzeba do budowy i odżywiania i to w najbardziej optymalnych ilościach.

Znajomość procesów

Ludzki genom nadal jest dla nas tajemnicą i choć potrafimy go wyodrębnić, a nawet sklonować, to wpływ na niego jest jeszcze bardzo ograniczony. Dlaczego? Ponieważ to co jemy i jak pożywienie działa na nasze ciało zawiera się również w kodzie genetycznym. Wydaje się proste prawda? Otóż zastanówmy się chwile nad problemami jakie to stwarza. Podwójna helisa naszego DNA jest u każdego z nas trochę inaczej zbudowana – inne ułożenie tych samych fragmentów. Skutkuje to tym, że niektórzy ludzie mają np. alergię na dany składnik pokarmowy i ich dieta musi zostać go pozbawiona, jednocześnie zachowując właściwe proporcje składników odżywczych. Osoby studiujące tę naukę i zgłębiające wiedzę nutrigenomiki są również w stanie ocenić wpływ naszego pożywienia na pojawienie się nowych chorób, określanych jako cywilizacyjne (będące wynikiem konkretnego czasu i stylu życia w historii świata). Dlatego dziś poświęca się tu najwięcej czasu nowotworom, cukrzycy i otyłości.

Genetyka zmienną jest

Odnajdywanie przyczyn chorób to jedno, ale zapanowanie nad zmiennością genetyczną to już zupełnie co innego. Nasz kod genetyczny się zmienia, co wpływa na bardzo szybką dezaktualizację ostatnich badań. Może także okazać się, że zmiany obracają nasz jadłospis, który do niedawna był bardzo dobry, o 180 stopni. Tutaj wszystko ma na coś wpływ i jest od czegoś zależne, a ilość i różnorodność procesów zachodzących na poziomie mikro-komórkowym jest wręcz niewyobrażalna do ogarnięcia. Nutrigenomika uczy się jak rozpoznawać zmiany, szybko zrozumieć ich naturę oraz jak nad nimi zapanować. W jej obrębie zawierają się inne pod-nauki, jak:

  • genetyka,
  • biologia i żywienie molekularne,
  • medycyna,
  • bioinformatyka,
  • farmakogenomika.

Wiele z niuansów, które interesują nutrigenomikę, jest dziś poza zasięgiem naukowców ze względu na niewystarczający stopień zaawansowania narzędzi technicznych, które na chwile obecną funkcjonują w świecie akademickich nauk przyrodniczych. Zwracajmy więc uwagę na to co na co dzień jemy – powolny wpływ składników i modyfikacja naszego DNA mogą w przyszłości dać bardzo zaskakujące efekty (mówi się nawet o namnożeniu prawdopodobieństwa wystąpienia komórek rakowych).

Portal Biotechnologicznie.pl wsparł nas merytorycznie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.